Jaké poplatky v Příbrami letos zdražily a do kdy je potřeba zaplatit

PŘÍBRAM – Obyvatelé Příbrami se v roce 2025 musí připravit na zvýšení některých místních poplatků. Město zároveň apeluje na větší třídění odpadu a nabízí různé způsoby úhrady. Přinášíme přehled nejdůležitějších změn, termínů i souvisejícího dění.

Poplatky za odpady: Nárůst o 20 %, ale úleva pro seniory

Poplatek za komunální odpad se letos zvyšuje o 144 Kč na celkovou částku 864 Kč na osobu ročně. Senioři nad 70 let však platí poloviční částku, tedy 432 Kč. Zvýšení schválili zastupitelé na říjnovém zasedání s tím, že důvodem je nárůst nákladů na svoz a likvidaci odpadu.

„Reálná částka na jednoho obyvatele města, kterou platíme na skládce, je 1454 korun za osobu. Náš návrh na zvýšení je tedy pouze dvacetiprocentní, a to si myslím, že je férové, protože ten zbytek město stejně doplácí,“ vysvětlil místostarosta Vladimír Karpíšek (ANO).

Někteří zastupitelé ale zdůraznili, že jedním z hlavních problémů města je nedostatečné třídění odpadu. „Důvody vysoké ceny jsou, že Příbram špatně nebo málo třídí, produkuje hodně směsného komunálního odpadu a má drahou skládku. Z těchto důvodů město doplácí hodně peněz,“ uvedl opoziční zastupitel Aleš Barášek (Šance pro Příbram).

„Bohužel tu není žádná motivace pro veřejnost k většímu třídění odpadu a tím snižování nákladů,“ kritizoval Aleš Barášek. Osvěta, třídění a odpovědnější přístup občanů by mohly přinést městu značné úspory.

Město plánuje rozšíření projektu „Door to door“, který zlepšuje třídění v rodinných domech. U bytových domů na sídlištích bude potřeba větší osvěta. „Každý by měl zkrátka začít u sebe,“ apeluje místostarosta Miroslav Peterka (ODS), který má oblast odpadů na starost.

Podrobnosti o třídění odpadu a projektu „Door to door“ najdou občané na webu Technických služeb města Příbram. „To nám vyřeší problém s tříděním v rodinných domech, ale u bytů budeme muset jít jinou cestou,“ konstatoval místostarosta Peterka.

Cena vodného a stočného: Cena stoupne, ale je stále pod průměrem ČR

Od 1. ledna 2025 se cena vodného a stočného zvyšuje z 103,52 Kč/m³ na 110,20 Kč/m³, tedy o necelých sedm korun. Přesto zůstane pod celorepublikovým průměrem.

„Cena vodného a stočného pro rok 2024 zůstala z důvodu končící koncesní smlouvy na úrovni roku 2023 a nezvyšovala se ani o výši inflace. K jediné změně došlo na základě úpravy DPH vycházející z takzvaného vládního balíčku,“ připomněl starosta Jan Konvalinka.

V roce 2025 dojde k mírnému navýšení, jehož výši schválila rada města. „Kalkulace je hotova a schválena. Připomenu, že nejen velká města, ale i menší obce v okolí platí mnohem více,“ uvedl starosta a dodal, že Příbram zůstává pod celorepublikovým průměrem.

Za psa ušetří senioři

Poplatek za psy se liší podle místa bydliště (např. rodinný dům, bytový dům, osady). Senioři nad 65 let jsou osvobozeni od poplatku za prvního psa.

Město čelí výzvám: Dlužníci a netříděný odpad

Město eviduje až 3000 osob, které mají trvalý pobyt hlášený na radnici nebo nejsou v Příbrami přihlášeny k pobytu. Tato skupina způsobuje výpadek poplatků ve výši přibližně tří milionů korun ročně.

Způsoby úhrady poplatků

Poplatky lze hradit od 1. ledna 2025 těmito způsoby:

  1. Portál občana: portalobcana.pribram.eu (sekce Moje závazky).
  2. Bezhotovostní platba:
    • Odpad: č. ú. 1783-521689309/0800
    • Psi: č. ú. 60038-521689309/0800
      Variabilní symboly zůstávají stejné jako v minulých letech; případně je lze zjistit na tel. 318 402 341 nebo 318 402 241.
  3. Osobně na pokladně městského úřadu (Gen. R. Tesaříka 19), hotově nebo kartou.

Komentáře