STŘEDNÍ ČECHY – Příliv uprchlíků z Ukrajiny do Středočeského kraje dál pokračuje, víz s adresou v regionu je již přes 21 tisíc. Aktuální situaci projednal Krizový štáb kraje v čele s hejtmankou Petrou Peckovou.
Na základě nastaveného krizového řízení ve spolupráci s obcemi s rozšířenou působností, nyní bude kraj připravovat nouzové kapacity pro chvíli, kdy dojde veškeré možné ubytování. Kraj chce využít možnosti ubytování jak ve svých objektech, tak v budovách obcí, církve, ale i u soukromníků. Nicméně mluví se i o možnosti vzniků uprchlických táborů. „Každé řešení typu uprchlického táboru nebo bydlení typu nouzového přežití, generuje vysoké náklady a mnohé problémy. Takže nouzové ubytování je až tou poslední možností a musí být na nejnutnější dobu. Musíme se na něj ale připravit. Proto vyhledáváme aktuálně prázdné budovy, haly, kulturní sály či tělocvičny. K tomu potřebujeme mít k dispozici dostatek lůžek či spacáků. Zadali jsme požadavky na stát a připravíme i jiné varianty, jak tyto potřeby získat. Oslovujeme všechny výrobní firmy. A musíme udělat sbírku. Aktuálně máme v kraji k dispozici ještě řádově stovky lůžek v běžných ubytovacích kapacitách, ale to vystačí jen na několik dní,“ uvedla po jednání štábu hejtmanka Petra Pecková.
Aktuálně je v Česku vydaných 138 tisíc víz o strpění a 21 149 jejich držitelů má adresu ve Středočeském kraji. Za neděli odbavila tři regionální středočeská Krajská asistenční centra pomoci Ukrajině (KACPU) v Příbrami, Mladé Boleslavi a Kutné Hoře 537 osob a pro 139 z nich zajistila ubytování. Celkem už od počátku fungování odbavila tato tři centra 10440 uprchlíků.
Nejvytíženější je pak dlouhodobě společné středočeské a pražské KACPU v Kongresovém centru. Za neděli v něm bylo odbaveno 2471 osob, ubytování bylo zajištěno pro 249 z nich, přičemž 175 nalezlo přístřeší v režimu nouzového ubytování v tělocvičnách. Celkem už KACPU v Praze odbavilo 33 096 osob. „Z dat je patrné, že se mění poměr těch, kteří sem přicházejí bez kontaktů, nemají s sebou téměř nic a potřebují zajistit ubytování. Považuji za klíčové podpořit soukromé ubytovatele. To je pro integraci nejlepší. Uprchlické tábory jsou složité jak na provoz, tak na následnou práci s uprchlíky. Kompenzace pro ty, kteří ubytují uprchlíky ve svém velkém bytě či domě, nebo v dalším objektu, který mají, jsou nejlepší investicí. Pomohou třeba lidem lépe zvládat růst cen energií a dalších věcí,“ dodala středočeská hejtmanka.
Aktuálně Středočeský kraj začal uzavírat smlouvy s poskytovateli komerčního ubytování pomocí rámcové smlouvy, kterou schválila rada kraje. Primárně dle vládou schváleného rámce, tedy 180 korun na hlavu a noc u osob nad 10 let a 100 korun u dětí do deseti let. Další ubytovatelé se mohou bez zbytečného prodlení ke smlouvě připojovat. „Pomoc ukrajinským uprchlíkům je nyní náročná. Ale vyplatí se nám! Nepřišli sem za lepším životem, prchají před válkou. Za naši pomoc jsou vděční a chtějí ji oplácet. Nechtějí žít z dávek, chtějí pracovat. A my z toho můžeme mít prospěch. Jen ve Středočeském kraji firmy hledají přes 67 tisíc zaměstnanců a 87 procent pozic je vhodných pro cizince! Když uprchlíkům pomůžeme s důstojným ubytováním, tak oni zaplní místa, která firmy zoufale nezvládají obsadit. Firmy porostou, uprchlíci si vydělají na živobytí a nebudou potřebovat dávky. A budou také samozřejmě platit daně. Když to nebudeme brát jen jako krizi, můžeme ekonomiku podpořit. Současně i všechny vyplacené peněžité humanitární dávky samozřejmě zůstávají v české ekonomice a neodcházejí do Číny za roušky a testy jako v době pandemie,“ uzavřela Petra Pecková.