PŘÍBRAM – Těsně před víkendem přišla smutná zpráva, ve věku 87 let zemřel František Zahrádka, jeden z posledních žijících politických vězňů z 50. let. Po Sametové revoluci se mimo jiné podílel například na založení Památníku Vojna či Konfederaci politických vězňů. Stál také u zrodu příbramského Kiwanis klubu.
František Zahrádka se narodil 30. října 1930 v Děčíně. Po válce se stal skautem a po komunistickém převratu v únoru 1948 i aktivním účastníkem protikomunistického odboje. Podílel na tisku ilegálních letáků, časopisů a také převádění exulantů na Západ. Krátce byl také kurýrem americké tajné služby CIC.
V roce 1949 byl zatčen a odsouzen na 20 let. Většinu trestu strávil v uranových dolech v Jáchymově a na Příbramsku v lágrech Vojna a Bytíz. Po propuštění v roce 1962 odešel pracovat do Příbrami jako elektrikář do uranových dolů, kde působil až do roku 1981, kdy odešel do důchodu.
V roce 1990 se spolupodílel na vzniku Konfederace politických vězňů, spoluzakládal také Muzeum III. odboje a nemalou zásluhu měl také na vzniku Památníku Vojna v Lešeticích. V roce 2007 obdržel za své celoživotní zásluhy Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Působil také jako odborný poradce při natáčení několika filmů s tématikou politických vězňů 50. let, včetně seriálu Zdivočelá země.
Pohřeb Františka Zahrádky se koná ve středu 20. prosince ve 13 hodin na hřbitově sv. Otýlie v Českých Budějovicích.