Zdraží svoz komunálního odpadu? V pondělí rozhodnou zastupitelé

Skládka komunálního odpadku na Bytíze.

PŘÍBRAM – 864 korun, to je návrh ceny za svoz komunálního odpadu ve městě pro příští rok. Tímto návrhem se budou zabývat příbramští zastupitelé na svém pondělním zasedání. V případě schválení tak v roce 2025 zaplatí každý obyvatel za vyvezení popelnice o 144 korun více než letos. Je to moc nebo málo?

Je nepopiratelné, že město svoz a likvidaci směsného komunálního odpadu léta dotuje a jeho cena pro obyvatele města tak neodpovídá realitě. Výše spoluúčasti města se v posledních letech pohybovala okolo 40% celkových nákladů a svoz a likvidaci odpadu. „Městu se zvyšují náklady, poplatky za skládkování a podobně, v tuto chvíli už město doplácí několik set korun za každého obyvatele za odkládání odpadu, takže zvýšení ceny za svoz se dříve či později nevyhneme. Nicméně se budeme snažit, aby to stále bylo nějak sociálně únosné,“ říká starosta Jan Konvalinka (ANO). 

Příbramský starosta Jan Konvalika.

Je pravdou, že náklady na svoz zvyšují i černé skládky, či odpad vyhozený u kontejnerů zejména na sídlištích, který do nich nepatří, ovšem lidé jsou líni ho sami likvidovat a tak ho pohodí u popelnic. Jedná se například o dveře, toaletní místy, věci po malování a podobně, většinou po rekonstrukci bytu. Mnozí obyvatelé daných lokalit často namítají, že tento odpad ke kontejnerům vozí firmy, ale to je pravda jen zčásti. Občas sice do velkoobjemových kontejnerů opravdu přijede vyhodit něco někdo z okolních vesnic, ale valná část tohoto odpadu, který musí město likvidovat zvlášť mimo pravidelný svoz, pochází právě od obyvatele jednotlivých lokalit, kde se nachází. A i toto zvyšuje náklady na svoz a likvidaci komunálního odpadu.

O systému odpadového hospodářství se diskutovalo dvě hodiny na zářijovém zasedání zastupitelstva. Ukázalo se například, že současný systém příliš nenutí obyvatele města odpad třídit. Chybí motivace. V okolních městech jako jsou Dobříš nebo Sedlčany si obyvatelé mohou sami určit, jak často chtějí odpad vyvážet, případně jak velkou nádobu na odpad potřebují a podle toho se odvíjí také cena. Příbramský systém nerozlišuje, kolik kdo odpadu vyprodukuje a dokonce ani nereguluje počet nádob na odpad, které obyvatel vlastní, takže sedmičlenná domácnost s jednou popelnicí zaplatí městu za odpad víc než dvoučlenná, která si nechává vyvážet dvě nebo tři popelnice. Tak proč třídit…?

Výsledkem je, že průměrně jeden obyvatel města ročně vyprodukuje přes 200 kg směsného komunálního odpadu, zatímco lidé v jiných podobně velkých městech jen 180 kg na osobu. A tento odpad tvoří až 60% celkového odpadu ve městě. To ostatně potvrdila i prezentace Martiny Vrbové na toto téma na zasedání zastupitelstva 9. září.

S potřebou více třídit odpad souhlasí i místostarosta Miroslav Peterka (ODS), který má činnost Technických služeb města Příbram ve své gesci. „Musíme víc třídit a musíme dát lidem možnost třídit,  a když budeme třídit, tak jak se má, tak nám toho komunálního odpadu zbyde opravdu málo,“ konstatoval na zářijovém zasedání zastupitelstva Peterka.

Miroslav Peterka.

Opozice se na možné zdražení svozu odpadu dívá tak, že by město nemělo jít jen cestou represe v podobě zvýšení ceny za svoz odpadu, ale také aktivně motivovat obyvatele města k vyššímu třídění. „Město má spoustu strategií, ale téměř žádná se nedaří realizovat a naplňovat a to platí i o oblasti odpadového hospodářství. Změnit myšlení lidí tak, aby víc třídili, je běh na dlouhou trať a bude chvíli trvat, než se dostaví výsledky. Zvyšování poplatku je forma represe, ale osobně by raději šel cestou sice razantního zvýšení poplatku, ale současně i bonusy pro ty, kteří třídí. To si myslím, že by lidi výrazněji motivovalo ke třídění a snížení objemu odpadu,“ míní například zastupitel za Šanci pro Příbram Aleš Barášek.

Aleš Barášek.

Jakou formu pro příští rok zastupitelé zvolí, se zřejmě dozvíme v pondělí  7. října na zasedání městského zastupitelstva.

Komentáře