PŘÍBRAM – Obyvatelé Příbrami se od ledna 2025 musí připravit na vyšší výdaje za vodné a stočné. Cena stoupne o sedm korun, což znamená, že za kubík vody zaplatí 110,20 Kč. I přes toto zdražení zůstává město pod celorepublikovým průměrem. O navýšení rozhodla městská rada, která od letošního roku převzala kompetenci schvalovat ceny od zastupitelstva.
Podle starosty Jana Konvalinky (ANO) byla cena vodného a stočného v roce 2024 upravena pouze o zákonné zvýšení DPH vyplývající z vládního balíčku. „Cena zůstala na úrovni roku 2023 z důvodu končící koncesní smlouvy a následných změn. Nezvyšovali jsme ji ani o inflaci,“ vysvětlil Konvalinka. Občané tak letos platili 103,52 Kč za kubík vody, což bylo výrazně méně než celostátní průměr.
K rozhodnutí o navýšení přispěly tři klíčové faktory. Prvním je nepromítnutá inflace, která dva roky neovlivňovala cenu vody. Druhým faktorem je růst nákladů na vodu nakupovanou od Svazku obcí pro vodovody a kanalizace, kde cena vzrostla o dvě koruny. Nejvýraznější dopad však mělo snížení příjmů z položky stočného, které souvisí se změnami v provozu příbramské teplárny. „Teplárna přestala ve velké míře používat průmyslovou vodu na chlazení turbín, což znamená, že tuto vodu už nevypouští do kanalizace. Příjmy odpovídají situaci, jako by město přišlo o 1500 odběratelů,“ uvedl starosta Konvalinka.
Změna v procesu schvalování cen nastala se zřízením nové městské společnosti. Doposud rozhodovalo o ceně vodného a stočného zastupitelstvo, nyní tuto pravomoc převzala rada města. Starosta připomíná, že Příbram i přes nové zdražení stále zůstává ve srovnání s ostatními městy a obcemi cenově výhodná. „Napříč republikou, ale i v menších obcích v našem okolí, platí lidé za vodné a stočné mnohem více. Příbram se tak i nadále drží pod průměrem,“ dodal Konvalinka.
Opozici se ale změny přílíš nelíbí. „Celá současná situace okolo příbramské vody je odpovědností vedení města, nicméně principielně v tom vidím problém, protože dle mého názoru by o změně ceny vody mělo dál rozhodovat zastupitelstvo, tak jako doposud, nebo jak je tomu v případě například ceny za svoz komunálního odpadu,“ míní zastupitel za Šanci pro Příbram Aleš Barášek. Další problém vidí i v automatickém převodu smluv současných odběratelů vody na novou společnost, která bude od příštího roku vodohospodářský majetek města spravovat.
Zvyšování ceny se nelíbí i dalšímu opozičnímu zastupiteli Marku Školoudovi (Spojenci). „Několikrát jsme slyšeli od vedení města názor, že vydat se cestou koncese nebo veřejné služby by v důsledku znamenalo pro naše občany zdražení vodného a stočného. Neuplynul ani měsíc od schválení vzniku nové společnosti k provozování vodohospodářské infrastuktury, která ještě ani nemá své vedení, a už se dozvídáme, že se nám voda stejně zdraží a zisky tak budou nadále hojně odtékat do Francie. To je výsledek „skvělého“ modelu, který si vládnoucí koalice společně s SPD schválila,“ říká Školoud.