KŘEČOVICE – Dnes večer reprízuje krátce po 20 hodině Česká televize komedii Zdeňka Svěráka a režiséra Jiřího Menzela Vesničko, má středisková. Snímek se natáčel v polovině 80. let z velké části na pomezí Sedlčanska a Benešovska v obci Křečovice. V roce 1987 byl dokonce nominován na Oscara v kategorii cizojazyčných filmů.
Na natáčení tohoto snímku z roku 1985 krátce Zdeněk Svěrák, který je autorem scénáře a zahrál si v něm vedlejší roli akademického malíře Evžena Ryby, zavzpomínal při své předloňské návštěvě ZŠ Jiráskovy sady v Příbrami.
Jednou z mnoha zajímavostí tohoto oblíbeného českého filmu je, že scénář vznikl naprostou náhodou. Zdeněk Svěrák dostal za námět na jiný peníze dvakrát, a aby se to vykompenzovalo, za jednu noc vymyslel tento příběh. Další perličkou je, že místo Mariána Labudy v roli řidiče JZD Pávka, si Svěrák původně představoval Petra Nárožného. Na hřbitově, který sousedí s domem Pávkových, kde tesá náhrobky hrobník v podání Evežena Jegorova, je pochován hudební skladatel Josef Suk, který je křečovickým rodákem.
Film je, jak už to u Svěrákových snímků bývá zvykem, plný nejen vynikajících českých i slovenských herců, ale obsahuje také celou řadu výroků filmových postav, které už zlidověly. Jedna z nich se dokonce váže i k Příbrami. Jedná se o větu: „že když je někdo jedinej, tak musí“, pochází od Vladimíra Menšíka. Jednou ve 4 v noci volal Vladimíru Svitáčkovi, že je v hospodě v Příbrami a dluží 600 Kčs, aby mu je telegraficky poslal. Svitáček ho odkázal na jiné, načež Vladimír Menšík řekl právě tuto větu. Vladmír Svitáček mu peníze poslal a Menšík mu je pak i vrátil. Později příhodu Svitáček vyprávěl Zdeňkovi Svěrákovi a ten ji použil ve scénáři.
Samotné Křecovice filmařům posloužily jako kulisa hned několikrát. Koncem 60. let minulého století si ves vybral pro svůj slavný snímek Farářův konec (1969) s Vlastimilem Brodským režisér Evald Schorm a o rok později po „Vesničce“ v obci natočil režisér Stanislav Strnad dětský snímek Není sirotek jako sirotek (1986) s Ondřejem Havelkou v hlavní roli. I v tomto filmu si zahrál Vlastimil Brodský.
Na filmech Farářův konec a Vesničko, má středisková se podílel jako kameraman Jaromír Šofr, který se do kraje okolo Sedlčan natolik zamiloval, že si tam nakonec v 70. letech minulého století pořídil v obci Počepice chalupu. Zdeněk Svěrák a Jaromír Šofr na Sedlčansku natáčeli i další oblíbený film – Na samotě u lesa (1976).