Názory v rubrice „Váš názor“ se nemusí shodovat s názory redakce.
Vedení města Příbram se rozhodlo reagovat na naše články o budoucnosti vodohospodářské infrastruktury. Přestože tvrdí, že jedná v zájmu města a občanů, realita je jiná. Argumenty radnice jsou zavádějící a zakrývají skutečné problémy současného procesu.
- Zkušenosti se současným provozovatelem
Vedení města tvrdí, že se společností 1. SčV „nikdy nebyly problémy“. Občané, kteří se setkali s jejími službami, by však mohli říct něco jiného, což jistě stojí za pozornost. My se i za ně ptáme: Jsou ceny za opravy a práce, které společnost účtuje, skutečně oprávněné? Byly tyto náklady vždy řádně odůvodněny?
Dále se ptáme: Jsou havárie a jejich následná řešení vždy takové povahy, že by nešlo zajistit práce jiným, transparentnějším způsobem? Řeší se všechny zakázky v souladu s principy hospodárnosti, nebo se tím obchází otevřený výběr zhotovitele? Spravuje společnost 1. SčV vodohospodářskou infrastrukturu s řádnou péčí, kterou od ní město i občané očekávají?
Příklad Milínské ulice: Mnozí si jistě vzpomenou na zakázku v Milínské ulici, která vedla k paralýze dopravy. Byly okolnosti této zakázky a její realizace skutečně efektivní a transparentní? Nebo by mohlo město podobným situacím předejít lépe?
Otázky, které si kladou občané, jsou oprávněné:
Jak může vedení města ignorovat tyto zkušenosti a bez výhrad pokračovat ve spolupráci, aniž by tato témata otevřelo a jasně zodpovědělo? Bylo by pro občany i město přínosnější, kdyby byly osloveny i jiné společnosti v rámci veřejné soutěže?
K přečtení též doporučujeme též tento článek zde. Jak to tedy se současným provozovatelem je ?
- Transparentnost a výběr partnera
Radnice tvrdí, že společnost 1. SčV byla vybrána „naprosto zákonně a legitimně“. Přitom proces výběru probíhal bez veřejné soutěže, bez oslovení jiných subjektů a bez srovnání nabídek. Jak může město vědět, že nabídka 1. SčV je nejlepší? Veřejná soutěž by přinesla možnost vybrat partnera, který nabízí nejvýhodnější podmínky, místo jednostranného jednání. Co bránilo vypsání veřejné soutěže ?
- Kontrola města: Realita versus sliby
Radnice tvrdí, že společný podnik zajistí „kontrolu nad vodohospodářským majetkem“. Ve skutečnosti bude mít manažerskou kontrolu partner. Město sice získá většinový podíl, ale klíčová rozhodnutí o cenách a provozu bude ovlivňovat partner. To není skutečná kontrola, ale jen její zdání.
- Klientelismus a zájmy občanů
Postup radnice vzbuzuje otázky: Proč vedení města chrání zájmy jedné firmy nad zájmy občanů? Má z toho někdo osobní výhody? Takové otázky jsou na místě, pokud se jedná o klíčový veřejný zdroj, jako je voda.
Příbram Vás teď potřebuje
Vážení občané,
jedno z nejdůležitějších rozhodnutí pro budoucnost našeho města se odehraje už 25. listopadu od 16:00 na jednání zastupitelstva města Příbram. Budeme rozhodovat o tom, kdo a jak bude spravovat naši vodu. Toto rozhodnutí ovlivní kvalitu služeb, investice do infrastruktury i cenu vody, kterou platí každá domácnost.
Přijďte na zasedání zastupitelstva osobně.
Pondělí 25.11. od 16 hod, jednací sál PB I/121 (RD)
Zastupitelé: Aleš Barášek, Václav Dvořák, Vladimír Král, Simona Luftová, Antonín Schejbal, Markéta Škodová, Marek Školoud, Václav Švenda