PRAHA – Vláda během pondělního jednání schválila nový stavební zákon. Nyní poputuje do sněmovny. Opozice přitom ráno vybídla premiéra Andreje Babiše, aby normu z jednání kabinetu stáhl. Považuje ji za nepřipravenou a nekoncepční.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová uvedla, že ji vyjádření opozice překvapilo. Její resort je připraven opoziční připomínky vypořádat tak, že vypracuje komplexní pozměňovací návrh.
Je to opravdu nový stavební zákon. Pokusili jsme se už o 26 novel, ale nevedlo to ke kýženému výsledku, tedy zrychlení stavebního řízení,“ uvedla ministryně Dostálová na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) si od nové normy mimo jiné slibuje u větších projektů zkrácení průměrné délky povolování z 5,4 roku na jeden rok.
Podle Dostálové je to velký reformní zákon. Významně se díky němu zrychlí stavební řízení, měla by se zvýšit i konkurenceschopnost České republiky.
Stavební zákon podle ní představuje tak jako každý zákon kompromis, u kterého nikdo nebývá beze zbytku spokojený.
„Obzvláště ve stavebním právu se střetávají desítky zájmů, které jdou často proti sobě, důležité je proto nedívat se na zákon jen skrze své dílčí zájmy, ale vidět ho jako celek. Jako příležitost, která nás na poli povolování staveb může vytáhnout zpět do Evropy ze společnosti afrických států,“ uvedla dále Dostálová.
Ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že resort pro místní rozvoj z jeho pohledu řadu připomínek k předpisu vypořádal. „Stálé zůstává přes tři sta rozporů, ale stavební zákon je klíčová norma a dohodli jsme se, že to nechceme déle zdržovat,“ řekl.
Předpis podle něj „jde správným směrem“.
„Nemá cenu trávit další měsíce akademickou debatou, pojďme to poslat dál a v případě zákonodárného procesu se ten zákon dá ještě upravit,“ dodal.
Ministerstvo pro místní rozvoj je podle Hamáčka připravené úpravy zapracovat prostřednictvím komplexního pozměňovacího návrhu. Vicepremiér Karel Havlíček řekl, že se jedná o jeden z nejnáročnějších zákonů posledních let.
„Určitě se na výborech a na plénu sněmovny budou ještě možná některé věci měnit, ale musí se něco vykopnout,“ řekl. Zda zákon kabinet do voleb stihne prosadit, bude podle Havlíčka záležet na vůli parlamentu.
My jsme se s kluby sešli, detailně jsme zákon probírali, dokonce jsme se domluvili, že pokud bude mít opozice změny k lepšímu, tak jsme připraveni na komplexní pozměňovací návrh,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová s tím, že ji slova opozice překvapila. Stávající zákon podle ní nahradit potřebuje, každá z předchozích dílčích novel ho prý spíš zhoršovala.
„Pojďme si sednout ke stolu. My jsme připraveni na všechny náměty, které povedou ke zkrácení stavebního řízení v České republice,“ dodala.
Hlavními principy jsou podle Dostálové jedno řízení před jedním stavebním úřadem, integrace dotčených orgánů do stavebních úřadů, pevně dané lhůty, opatření proti nečinnosti nebo apelační princip, kdy nadřízený úřad už nebude vracet věc zpět k novému projednání. MMR plánuje, že zákon bude platit od jara příštího roku. Účinnost by měla nabíhat postupně do poloviny roku 2023.
Dalším pozitivem, který nový zákon podle Dostálové Česku přinese, je zvýšená konkurenceschopnost země. „My jsme si srovnávali údaje i mezi našimi sousedy z Visegrádské čtyřky a jsme na tom v rámci povolování staveb opravdu nejhůř. Máme nejvíc stavebních úřadů, trvá nám to nejdéle, dokonce Institut plánování a rozvoje v Praze vypočítal, že regulační daň je v Praze skoro 66 procent. Jsem ráda, že jsme ten krok udělali,“ řekla Dostalová
Dále uvedla, že spolu se změnovými zákony dostali celkem přes sedm tisíc připomínek. Jenom ke stavebnímu zákonu jich pak bylo zhruba pět tisíc. „Snažili jsme se dojednat všechny připomínky a mohu říci, že máme víceméně vyřešeny všechny rozpory s resorty. Samozřejmě zůstaly rozpory ohledně institucionálního modelu. To znamená, existují připomínky kraje, Svazu měst a obcí, Sdružení místních samospráv. U Svazu měst a obcí došlo k politické dohodě,“ ujistila.
ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN společně vybídli vládu, aby vrátila předpis ministerstvu k přepracování.
„Každý zákon, se kterým přicházíme, má mít jednoduchou ambici. Lidem v této zemi pomoci a přinést jim něco zásadně pozitivního pro jejich život. To, s čím vláda přichází, je pravý opak,“ uvedl předseda STAN Vít Rakušan. Podle něj kabinet vytváří obrovský úřad, přichází se spoustou nových úředníků, se systémem, kterému občané nebudou jednoduše rozumět.
Proto jako celá opozice vyzýváme premiéra Andreje Babiše, aby stáhl z dnešního jednání vlády projednávání stavebního zákona. Ten zákon je nepřipravený. Proto ho vyzýváme, aby zákon pustil zpět do mezirezortního řízení. Vyzýváme vládu, aby přišla s návrhem, který bude prokonzultovaný, bez zásadních připomínek a bude znamenat i nějakou shodu napříč politickým spektrem, protože to není zákon jedné vládní garnitury,“ uvedl dále Rakušan.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš označil zákon za nekoncepční hybrid. Vláda by podle něj neměla schvalovat normu, u které zůstaly stovky nevypořádaných připomínek.
Základní smysl spočíval ve zjednodušení stavebního řízení. Cílem bylo udělat proces jednoduchý, srozumitelný a jednoznačný. Bohužel nic z toho se neděje. To, co nás čeká, je další nový úřad, tisíce úředníků. Bude to stát mnohem více peněz, z té upravené podoby zákona navíc vypadla spousta důležitých věcí,“ doplnil místopředseda ODS Martin Kupka.
Oslovené subjekty, kterých se zákon dotýká, se v hodnocení nové normy rozcházejí. Některé jsou přes drobné výhrady spokojeny. Jiným se naopak nelíbí například redukce stavebních úřadů či přílišný rozsah zákona, poukazují i na podle nich nedostatečnou památkovou ochranu.
Podle oslovených analytiků sice nový stavební zákon není ideální, řízení ale urychlí. Velký přínos je podle nich v digitalizaci, důležitá bude odbornost úředníků na stavebních úřadech i jejich dostatečná kapacita. Podle některých budou mít někteří účastníci řízení stále až příliš silné slovo. Řada zásadních připomínek podle analytiků navíc dosud nebyla ale vypořádána.