PRAHA/PŘÍBRAM – Počátkem roku oslavil oblíbený Večerníček své 60 narozeniny. Poprvé se na televizních obrazovkách objevil v neděli 2. ledna 1965. Režisérem znělky, která tento pořad uvádí je příbramský rodák režisér a animátor Václav Bedřich. Animovaná znělka Večerníčku je nejstarší televizní znělka, jež se stále používá, nejen v České republice, ale také v Evropě.
Úplně prvním večerníčkem byla pohádka Kluk a kometa, kterou proto můžeme považovat za úplně první večerníčkovský příběh. Na typickou znělku s klanícím se chlapečkem si ale diváci počkali až do srpna stejného roku, kdy jim Večerníček poprvé popřál dobrý večer před pohádkou O televizním strašidýlku. Shodou okolností také režírovanou právě Václavem Bedřichem. Šlo o příběh strašidýlka, které zlobí a točí se okolo televizní antény, čímž na obrazovce dělá šumy. Kluk, který televizi sleduje, se jde podívat, kdo to televizi ruší, a objeví malé strašidýlko. Následuje honička po střechách i konečné usmíření u televizní obrazovky.
Česká televize 60 let Večerníku letos připomněla například ve vysílání Událostí ZDE. Nebo na svém facebookovém profilu ZDE.
Předchůdce večerníčků byl pořad Stříbrné zrcátko, který začal své vysílání v roce 1963, v nedělním podvečerním čase. Od 2. ledna 1965 pak byl Večerníček ucelenou formou s pravidelným nedělním vysíláním.
Autorem kreslené postavy „Večerníčka“ v krátkém animovaném představení, před uvedením pohádky je výtvarník Radek Pilař, tvůrcem hudby byl Ladislav Simon. Pozdrav „Dobrý večer“ a „Dobrou noc“ namluvil tehdy šestiletý Michal Citavý a celou znělku natočil v srpnu 1964 režisér Václav Bedřich, který se narodil 28. srpna 1918 v Příbrami v Ondrákově ulici na Cabryku. Více jsme o jeho osobě psali ZDE.
Václav Bedřich je také podepsán pod mnoha oblíbenými večerníčky, jako jsou například Pohádky ovčí babičky, Štaflík a Špagetka, Maxipes Fík, Bob a Bobek, O makové panence nebo Říkání o víle Amálce, který nejen režíroval, ale také nakreslil. V roce 2021 byla na jeho rodném domě odhalena pamětní deska.
V roce 2011 se Večerníček přestěhoval z programu ČT 1 na ČT 2. V té době se příbramské divadlo, respektive kino, které pod divadlo spadá, přijít s večerníčkovským festivalem, bohužel při jeho pořádání narazili na problém autorských práv. „Tehdy jsme narazili na to, že například u Krkonošských pohádek jsou tři díly autorsky někde, další dva jinde, další za jinde a prostě se to nedalo dát dohromady,“ vzpomíná na tehdejší pokus vytvořit Festival večerníčků ředitel divadla Petr Bednář. Uskutečnil se tedy jen jeden ročník a od dalších se právě kvůli komplikaci s autorskými právy upustilo.
Od roku 2021 se Večerníček vysílá už jen na dětském program České televize Déčko.