Václav Dvořák: Postřehy ze zářijového zastupitelstva

Názory v rubrice „Váš názor“ se nemusí shodovat s názory redakce.

PŘÍBRAM – Zastupitel Václav Dvořák se ohlíží za zářijovým zasedáním městského zastupitelstva.

Zářijové zastupitelstvo se opět protáhlo z pondělka do úterý. Nejdříve se 2 hodiny diskutovalo o odpadovém hospodářství města. Nebyla to sporná věc, byla určitě důležitá a zajímavá. Velice sporný byl následující bod o Fantově louce, ten se protáhl na 3 hodiny.  A tradičně pikantní byl bod Různé, jehož hlavním tématem byla změna nájemce části kulturního domu (KD) z pana Starky na nový subjekt.

V úvodu jednání nám starosta oznámil, že Metrostav poslal městu předžalobní výzvu k úhradě 7 mil Kč, které mu přesně před rokem (jako kompenzaci inflace) odhlasovala koalice. Požadavek Metrostavu neměl právní oporu a na základě argumentace opozice (a JUDr. Marka Dvořáka) bylo toto usnesení v říjnu 2023 zrušeno (jednohlasně!). Starosta se nyní vyjádřil, že pokud Metrostav žalobu skutečně podá, mohl by JUDr. Dvořák město zastupovat. Je třeba to vnímat v kontextu toho, že pan Konvalinka byl vůči Metrostavu vždy velmi vstřícný a příplatek podporoval. Také je dobré vědět, že Metrostav argumentuje tím, že když mu město (hlasy koalice) příplatek jednou odsouhlasilo, tak na něj má nárok.

Ve věci Fantovy louky šel do ZM návrh, aby se omezila možnost zástavby této lokality. Byl to ze strany RM poměrně radikální obrat, neboť dříve rozsáhlou zástavbu podporovala. Asi nejvíce obrátil starosta, který dokonce v duchu omezení zástavby podal vlastní návrh. Rozvinula se dlouhá diskuse, kdy hlavním propagátorem zástavby byl bývalý zastupitel za ANO a developer Jiří Holý. Účastnicí diskuse byla specializovaná právnička, která omezení zástavby podpořila. Vyloučila, že by městu hrozil finanční postih za změnu územního plánu, který by možnost zástavby omezil. Vystoupení pana Holého dostalo až komický nádech, když označil právničku za ekoložku a jako důkaz její neobjektivity uvedl, že pořádá ohledně územního plánování pro obce bezplatné semináře. Dlouze se zpřesňoval konečný text usnesení, které nakonec jednohlasně podpořilo cestu ke změně územního plánu. Ten by většinu tamních pozemků přestal pojímat jako určené k zástavbě. Zásluhu na tomto výsledku mají tamní občané a příbramská opozice, která proti plánům RM radikálně vystupovala.

V bodu Různé se vedla debata zejména o čerstvě uzavřené nájemní smlouvě na část KD (hotel, kavárna, restaurace, terasa…). Nájemcem se stala firma ze skupiny LDM, reprezentovaná zejména Dominikem Halmošim. Smlouva byla podepsána v pátek 30.8. a město se zavázalo předat nájemci prostory nejpozději do 1.9.24.

V úvodu svého vystoupení jsem řekl, že vnímám, v jak nevýhodné pozici město bylo. Ale zdůraznil jsem, že se do ní dostalo velkou měrou svojí vinou, kdy dosavadnímu nájemci dlouhodobě tolerovalo neplnění nájemní smlouvy a chovalo se ustrašeně. Hlavním vyjednavačem za město byl dle svého vyjádření pan Konvalinka. Nájemní smlouva má právní vady a je pro město dramaticky ekonomicky nevýhodná. Mezi právní vady smlouvy patří zejména to, je v ní sjednáno předkupní právo, což není v pravomoci RM. Toto předkupní právo je dokonce sjednáno na celou budovu KD, tedy i na divadlo, kino, estrádní sál. Na můj dotaz, jak je to možné, mi starosta odvětil: nájemce to tak chtěl… K předání mělo dojít dříve, než nabyla smlouva účinnosti. Když jsem se zeptal, zda již k předání došlo a zda má město předávací protokol, tak to nikdo nevěděl. Když jsem se zeptal, kdo momentálně tyto prostory provozuje, nedostal jsem od radních odpověď.

Město se ve smlouvě zavazuje k obrovským výdajům na opravy a zhodnocení (rekonstrukce vnějšího pláště, venkovních oken a dveří, terasy, podlah, nosných konstrukcí, střechy, rozvodů tepla a topných těles, vody, kanalizace, elektřiny…). Investovat do vlastního je v pořádku, ale tyto výdaje nejsou sebeméně vyčíslené a město se je zavazuje provést do 2 let od získání potřebných povolení. Smlouva je uzavřena na dobu určitou 20 let s tím, že na žádost některé ze stran je možné ji o dalších 20 let prodloužit. Nájemce ale má právo ji kdykoliv po uplynutí 5 let od podpisu vypovědět! Nový nájemce má do pronajatých prostor investovat 15 mil Kč, což bude zejména interiérové vybavení (bude to tedy jeho majetek potřebný pro jeho podnikání). A pokud bude nájemní vztah ukončen, tak město se zavazuje tento inventář odkoupit s tím, že se každý rok bude odečítat 5 % z pořizovací ceny. Takže nájemce např. po 5 letech zjistí, že se mu provoz nevyplácí (nikdy hotel neprovozoval) a nájem ukončí. Město bude povinno si od něj koupit staré postele za 75 % jejich pořizovací ceny… A takto bych z ekonomického hlediska mohl pokračovat.

Na portálu pribram.cz (od července patří do impéria LDM) vyšel na toto téma článek. Starosta v něm říká: „Někteří opoziční zastupitelé systematicky dnem a nocí hledají na všem chyby.“ Přitom prý nemáme ani „milimetrovou zásluhu“ na řešení situace. Opozice našla takové chyby, že je jisté, že smlouva není v tomto znění platná. A pan Konvalinka také zapomíná, že do nepříznivé situace s KD nás dostal dlouhodobý přístup RM, kterou již druhé období vede on. A jediný, kdo má kompetenci jednat, je rada města zastřešená starostou, který vyjednával a podepisoval. Tato kauza bude mít jistě svoje pokračování.

RM naplánovala na 23.9. mimořádné jednání ZM věnované situaci kolem vodohospodářského majetku města. Starosta to ve velkém předstihu sdělil médiím, ale jaksi to zapomněl oznámit nám zastupitelům. K mé připomínce starosta uznal manažerské zaváhání. No, mně přijde tak samozřejmé, že se zasedání ZM oznamuje především zastupitelům, že si o tom zase myslím své.

Tak uvidíme jak se bude vyvíjet voda v trubkách. Vám ať neublíží oznamovaná voda z nebe.

                                                                                 Václav Dvořák, zastupitel za Spojence

Komentáře