Václav Dvořák: Postřehy z druhého listopadového zastupitelstva

Václav Dvořák.

Názory v rubrice „Váš názor“ se nemusí shodovat s názory redakce.

PŘÍBRAM – Zastupitel Václav Dvořák se ohlíží za mimořádným listopadovým zasedáním městského zastupitelstva.

Toto zasedání bylo jednoúčelové. Bylo věnováno budoucnosti provozu příbramské vody. Mělo ukončit roční podivný stav, který začal nečekaným zrušením výběrového řízení na provozovatele vodohospodářské infrastruktury (VHI), kterou město vlastní. Výběrová komise tehdy jako vítěze určila někoho jiného, než dosavadního provozovatele, firmu 1.SčV, což se ale koalici nelíbilo.

Předkolem listopadového jednání bylo zasedání ZM v září.  Na něm RM předložila zastupitelům ke schválení návrh Veolie (majitel 1.SčV), se kterou jedinou RM od zrušení výběrového řízení jednala. Veolia navrhla, že založí novou provozní společnost (NPS), která se bude o VHI starat a prodá v ní městu 60 % podíl za 40 mil. Kč. Tato NPS měla mít 11 zaměstnanců a v době prodeje téměř nulovou skutečnou hodnotu. Zastupitelé na základě argumentace opozice tento postup neschválili.

Listopadové jednání mělo nehezkou předehru. Městská policie začala zastupitelům doručovat podklady k jednání, ale jejich předání podmiňovala – dle instrukcí – podpisem prohlášení o mlčenlivosti. Kdo je nepodepsal, podklady nedostal. Až po silných protestech opozičních zastupitelů byly v následných dnech podklady předány bezpodmínečně všem. Starosta se na jednání dušoval, že on ani RM takový pokyn nevydali a diskuse na toto téma nabyla rozměrů absurdního divadla. Je také na místě připomenout, že jednací řád ZM stanoví, že podklady musejí být dodány s desetidenním předstihem (kvůli přípravě). Velice významné rovněž je, že měly asi 300 stran náročného obsahu. Vždyť se jednalo o to, kdo se bude v Příbrami starat 10 let o vodu, přičemž hodnota tohoto byznysu je 2 miliardy Kč.

Je skutečností, že nyní byl zastupitelům předložen výrazně pozměněný návrh. Hlavní změnou bylo, že Veolia slevila s cenou ze 40 mil. na 9,5 mil. Kč. Zastupitelé opozice přesto namítali několik podstatných věcí:

  • Stále se nejedná o skutečný vlastnický model, který byl překvapivě prohlasován v prosinci 2023 jako náhrada zrušeného koncesního modelu, neboť veškeré řízení NPS bude mít v ruce jenom 1.SčV a město bude hrát druhé housle, byť bude v NPS vlastnit 60 %.
  • RM od začátku protekčně jednala jenom s 1.SčV a nehledala jiné varianty, partnery.
  • Zastupitelé neměli čas se s podklady seznámit, viz výše.
  • Podklady neobsahovaly podstatné náležitosti a nebylo možné vyhodnotit ekonomické podmínky budoucí spolupráce města a 1.SčV v NPS.

Zastupitelé opozice neměli jiné výhrady, než ty výše uvedené. Byl jsem mezi těmi, kteří se nemohli s podklady řádně seznámit, měl jsem na to asi dva dny – což je víc než málo. V rámci diskuse jsem namítl, že zpracovaný posudek řešil jiný problém, než o kterém měli zastupitelé rozhodovat. Zastupitelé měli rozhodovat o kupní ceně 60 % podílu v NPS. Posudek ale měl dle zadání od RM z pohledu jediného určitého kritéria ukázat, která ze 3 dříve navržených forem NPS je pro město nejvýhodnější. Na tomto posudku však RM stavěla argumentaci, proč má město koupit podíl v NPS právě za částku vyšlou z tohoto porovnávání. O další diskusi se zde nebudu zmiňovat, bylo to složité. Ostatně i na koaličních zastupitelích bylo vidět, že je to vůbec nezajímá, byli evidentně předem rozhodnuti, jak budou hlasovat.

Pravdou je, že město bylo ve velice nezáviděníhodné situaci. Do té se ale dostalo především nepochopitelným postupem těch, kteří v prosinci 2023 hlasovali pro zrušení koncesní soutěže, aniž by věděli, jak dál, co je v reálných možnostech města. A umocnila to RM svým protekčním přístupem vůči 1.SčV, když následně preferovala spolupráci jenom s ní. Zastupitelé nakonec hlasy koalice a jednoho z SPD odsouhlasili koupi podílu v NPS za navrženou cenu. NPS bude muset dle nám utajených dokumentů řadu let spolupracovat s 1.SčV při dalším provozu příbramské VHI. Že z takové spolupráce bude mít 1.SčV zisk je jisté. Zastupitel Aleš Barášek vyjádřil dojem, že starosta hájil v průběhu celé kauzy spíše zájmy 1.SčV, než města a jeho občanů. Cena kupovaného podílu se odvinula od naplánovaného povinného zisku NPS, který se bude dělit mezi město a 1.SčV. Tento zisk však budou muset zaplatit občané. Určitě by nemělo být zájmem města, aby provozem své firmy, která má poskytovat služby jen svým občanům, tahalo z kapes občanů peníze.

                                                                                 Václav Dvořák, zastupitel za Spojence

Komentáře