Vácha: Pokud gymnázium zachováme, musí zastupitelé říci, jakou jinou školu v Příbrami zrušíme

Milan Vácha, radní pro oblast vzdělávání a sportu Středočeského kraje

PRAHA/PŘÍBRAM – Na konci března by na svém zasedání mělo zastupitelstvo Středočeského kraje rozhodnout o budoucnosti obou příbramských gymnázií. Buď je sloučí nebo ponechá. Případné slučení by bylo výsledkem tzv. optimalizace středočeského školství, kterou se začalo zabývat už předchozí vedení kraje. Nicméně s možným zánikem Gymnázia pod Svatou Horou nesouhlasí jak jeho studenti, pedagogové, tak i část příbramské veřejnosti.

Milan Vácha (STAN), středočeský radní radní pro oblast vzdělávání a sportu, už delší dobu jedná o tomto kroku jak s vedením obou příbramských škol, tak i s autory petice, jenž vyzývá vedení kraje, aby školy neslučoval. Koncem tohoto týdne chystá i online videopřenos se studenty Gymnázia pod Svatou Horou.

Počátkem týdne se Milan Vácha sešel (on-line) i s vedeními ostatních středních škol, které Středočeský kraj v Příbrami zřizuje. „V souvislosti s optimaizací a zvažovanými kroky na Gymnáziu pod Svatou Horou se totiž tu a tam začaly objevovat názory na optimalizaci jiných maturitních oborů. Nicméně všichni ředitelé ostatních středních škol mi souhlasně řekli, že naprosto nesouhlasí s optimalizací navrhovaných oborů,“ řekl naší redakci Milan Vácha. Podle něj, pokud by zůstalo zachováno Gymnázium pod Svatou Horou, tak se kraji nabízí několik teoretických variant, jak postupovat. „De facto z toho vychází, že pokud zachováme Gymnázium pod Svatou Horou, tak můžeme zrušit průmyslovou školu, zdravotnickou školu, integrovanou školu nebo obchodní akademii. Ovšem k tomu by ještě musela příjit sada argumentů proč zrovna zrušit tu či onu školu a na základě jakých kriterií,“ dodává středočeský radní. Další variantou by prý mohlo být v rámci těchto škol zrušit tzv. lycea, která jsou jejich součástí. „Pokud bychom chtěli vyrovnat tu disbalanci ohledně středoškolského vzdělávání, tak bychom museli zrušit prakticky všechna lycea napříč příbramskými středními školami,“ vysvětluje Milan Vácha.

Na lyceiích se v Příbrami podle údají Středočeského kraje vzdělává celkem 199 dětí a v průměru v nich je 18 žáků na jednu třídu. Radní Vácha by do budoucna prý rád otevřel otázku, zda na střední průmyslové škole neotevřít jednu třídu technického lycea.

Nicméně například podle příbramského a nově i krajského zastupitele za Piráty Antonína Schejbala, sloučení gymnázií není krokem správným směrem. „Spojení škol přinese velké komplikace pro velkou část studentů a učitelů, proto jsem proti slučování. Ani jeden z gymplů si nemůže stěžovat na nezájem studentů. Nemyslím si, že je na místě pokoušet se o sociální inženýrství snižováním kapacit gymnaziálního vzdělávání v našem okrese,“ myslí si Antonín Schejbal. Podobný názor má i jeho spolustranice a další krajská zastupitelka za Piráty Simona Luftová. „To že se zavře Gymnázium pod Svatou Horou, se nedocílí toho, že budeme mít na Příbramsku víc zedníků či instalatérů,“ říká.

Jejich postoje podle svých slov radní Vácha chápe, nicméně je to ale pouze A a je nutné říci i B. „Já postoj pana zastupitele Schejbala znám, ale je potřeba se k tomu politicky přihlásit a ukázat tedy kterou jinou školu nebo obory v Příbrami či na Příbramsku zrušit a být schopen vyargumentovat proč zrovna tyto obory nebo tato škola, z čeho se vychází a o jaké strategické dokumenty se opírá,“ komentuje postoje pirátských zastupitelů Milan Vácha.

O případném sloučení obou příbramských gymnázií by mělo jednat středočeské zastupitelstvo na svém zasedání 29. března. Podle radního Milana Váchy se nicméně studenti, jejich rodiče i učitelé o kvalitu středoškolského vzdělání nejen na Příbramsku, ale v celém Středočeském kraji, obávat nemusí, neboť Středočeský kraj schválil částku 100 milionů korun na rozvoj školství.

 

Komentáře