PŘÍBRAMSKO – Vánoce jsou už prakticky za dveřmi a v ulicích i obchodech i přes epidemiologická opatření panuje čilý nakupovací ruch. Právě ten je, covid necovid, rájem pro kriminální živly. Především kapsáře.
„Předvánočního shonu a nedbalého zacházení s majetkem využívají tzv. kapsáři. Vědí, že lidé jsou méně obezřetní a mívají u sebe větší obnosy peněz. Krádež bývá blesková, předem pečlivě nacvičená,“ připomíná policejní komisařka Monika Schindlová z příbramského policejního oddělení.
Některé ženy s oblibou odkládají své kabelky do nákupních vozíků. Zloději pak stačí, aby se poškozená otočila pro zboží do regálu, a rychlou rukou odcizí peněženku, kterou dotyčná navíc zanechala na vrchu tašky. Své o tom ví i jedna žena, která takto přišla o poměrně velký obnos peněz v jednom z příbramských supermarketů. „Jedna žena dokonce u příbramského obchodního domu kabelku ve vozíku zapomněla a „zaparkovala“ ji i s ním do zastřešeného boxu na parkovišti. Pachatel získal 31 tisíc korun v hotovosti, mobilní telefon, dvě platební karty, doklady a manikúru,“ přiblížila krádež Schindlová.
Naopak muži často nosí peněženky, navíc i s doklady, v zadní kapse kalhot. „Okradený nic nepostřehne, zjistí až mnohem později, že se stal terčem kapsářů. Doklady je třeba nosit odděleně od peněz a PIN platební karty odděleně od karty,“ radí policejní komisařka.
Při opouštění vozidla na parkovišti by mělo být základním pravidlem zkontrolovat, zda na viditelném místě nezůstaly nějaké věci. Jakákoli taška, byť v ní nic není, či mobilní telefon lákají pozornost nenechavců.
A co dělat bezprostředně po zjištění krádeže? Co nejdříve kontaktovat policii. Pokud byla odcizena platební karta, ihned ji zablokovat. Pokud byly odcizeny klíče od domu, co nejrychleji učinit opatření proti jeho vykradení.