PODLESÍ – Mnozí rezidenti i lidé jen projíždějící Podlesím si jistě všimli plamenů olizujících vstup do jednoho z domů v centru obce. Dva bájné draky, kteří jsou původci tohoto ohně, na svá vrata namaloval akademický malíř Ivan Bukovský.
„Dílo Ivana Bukovského se vyznačuje výjimečným citem pro monumentální prostor, v němž kompoziční perspektiva a expresivní figurální gesto vytváří celistvou, až scénograficky koncipovanou arénu. Člověk se v tomto „osudovém prostředí“ mnohdy pohybuje v mezních situacích, na pokraji (fyzického i mravního) pádu do propasti,“ napsal významný kurátor a výtvarný kritik Richard Drury v „předmluvě“ k výstavě u příležitosti Bukovského sedmdesátin v roce 2019 v Galerii Františka Drtikola v Příbrami. O rok později mělo téměř osm tisíc návštěvníků mimořádnou příležitost zhlédnout rekapitulaci tvorby předního českého figuralisty ve výstavních prostorách Královského letohrádku – Belvederu – na Pražském hradě.
Proč se draci, bájné postavy z příběhů mnoha národů světa, octli zrovna na jedněch podleských vratech? Jedním z možných vysvětlení je to, že Ivan Bukovský se v posledních letech ve své tvorbě výrazně inspiruje mytologií. Draci, nám všem z tohoto „osudového prostředí“ od dětství dobře známí, pak můžou stejně tak hlídat princeznu, jako plašit myši nebo varovat kolemjdoucí před pádem do ohnivé propasti. „Prostě se u nás usídlili,“ komentuje svůj poslední výtvarný počin přesahující do veřejného prostoru trochu záhadně sám autor, který je i jedním z členů zastupitelstva obce.
Bukovský absolvoval Výtvarnou školu Václava Hollara v letech 1964–1968, o tři roky později nastoupil na AVU v Praze, do ateliéru prof. Jana Smetany. Jako výrazný talent obdržel v létě 1974 studentskou Cenu 17. listopadu. V roce 1976 poprvé samostatně vystavoval v legendární Malé galerii Divadla v Nerudovce. Z řady jeho prezentací té doby vyčnívá jeho účast na významné generační Výstavě mladých v Mánesu 1978. Po absolvování akademie se oženil a přestěhoval na Dobříš a posléze do Podlesí, kde žije a tvoří dodnes.
Jeho tvorba je ověnčena řadou významných domácích i zahraničních ocenění, mj. získal Cenu grafiky z trienále protiválečné kresby z Polska, svým uměním vítězil i v Itálii, odkud si opakovaně odnesl prestižní Cenu kritiky. Dílo Ivana Bukovského je zastoupeno ve veřejných a soukromých sbírkách v Evropě, USA, Izraeli nebo v Jižní Koreji; výtvarník má za sebou desítky samostatných i společných výstavy doma i ve světě.
Markéta Škodová