VYSOKÁ U PŘÍBRAMĚ – Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě v loňském roce zaujal širokou veřejnost například vedením Dvořákovy Rusalky. Nicméně výčet zajímavých akcí ale nekončí spíše naopak.
O rostoucím zájmu o program památníku svědčí i reakce, kterou nám do redakce poslala jedna z čtenářek, kterou zaujala aktuální výstava o vodnících a jejich odraze v umění. Ta je v Památníku Antonína Dvořáka k vidění do 2. dubna.
Zámeček ve Vysoké u Příbramě má v poslední době stále více návštěvníků. Pan ředitel Vojtěch Poláček hýří nápady. Zbývá už jen měsíc, aby rodiče s dětmi nebo školní kolektivy mohly zhlédnout nádhernou expozici o vodnících. Pohádková výstava je situovaná v prostorách zámečku. Je velice inspirativní. Mohla by být i námětem pro projektové vyučování o našem slavném hudebním skladateli Antonínu Dvořákovi nebo o pohádkových postavách.
Předškolní děti milují pohádky. Výstava nabízí mnohé knihy s vodnickými pohádkami, večerníčkové pohádky, puzzle, a další ilustrace a fotografie vodníků z filmových i divadelních pohádek. Přečíst dětem pohádku v tomto romantickém a tichém prostředí je nádherný zážitek. Povídat si s dětmi v klidu bez mobilů, najít s nimi společnou řeč a společné úsměvné zážitky, to je přece něco, co naše děti potřebují a mnohdy jim to chybí.
A že žáci základních škol už vyrostli z pohádek? A co znalost ilustrátorů, spisovatelů, tvůrců animací? Poznat modely scény Národního divadla, jak vypadaly při prvním představení Rusalky, jací herci byli představiteli vodníka v opeře Rusalka, kostýmy vodníků, v jakém prostředí vymýšlel Antonín Dvořák svou hudbu, vidět jezírko, jež inspirovalo k hudební tvorbě našeho skladatele… Je zde hodně k vidění.
A možná i něco pro dospělé, co ještě neslyšeli. Zamyslete se, čím je náš kraj zajímavý kromě hornictví a dojdete k závěru, že i kultura proslavila naši oblast. Je vhodné seznámit i mladší generaci s touto skutečností.
Jarka Sadílková