STŘEDNÍ ČECHY – Středočeský kraj ve spolupráci s Archeologickým ústavem Akademie věd ČR představil veřejnosti mimořádný nález z období stěhování národů. Tento unikátní poklad byl objeven v Hostimi u Berouna a obsahuje širokou škálu skleněných, keramických a kovových předmětů z poloviny 5. století.
Objev učinil náhodný nálezce, který projevil výjimečnou duchapřítomnost a zajistil, aby předměty byly předány odborníkům. Díky tomu se podařilo uchovat tento cenný soubor, který zahrnuje šest skleněných nádob, sedm keramických nádob a různé železné a bronzové artefakty. Za svůj čin obdrží nálezce odměnu ve výši 184 tisíc korun, kterou schválila Rada Středočeského kraje.
Nález, označovaný jako „hostimský depot“, byl archeology vyzvednut už v únoru 2022. Následující dva roky podstoupil pečlivou rekonstrukci a konzervaci v Archeologickém ústavu AV ČR v Praze. „Zcela mimořádný je nález šesti skleněných nádob, které byly s vysokou pravděpodobností vyrobeny mimo území Čech a dovezeny jako luxusní zboží,“ uvedl ředitel Archeologického ústavu AV ČR Jan Mařík. Podle něj je výjimečnost nálezu také v jeho skladbě, která naznačuje ritualizované uložení vybavení bohatší domácnosti, kombinujícího stolní nádobí se zemědělskými nástroji. Toto spojení může odkazovat na pravidelné události zemědělského cyklu.
Poklad bude vystaven v Muzeu Českého krasu v Berouně v rámci nové expozice, která se otevře v příštím roce. „Hostimský poklad nabídne návštěvníkům jedinečnou příležitost obdivovat mistrovské zpracování skleněných a keramických nádob a zároveň ocenit práci odborníků, kteří se na jeho zachování podíleli,“ uvedl Václav Švenda, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu. „Zvláštní poděkování patří také nálezci, jehož duchapřítomná reakce umožnila zachránit tento jedinečný poklad pro budoucí generace,“ dodal.
Kulturně historická hodnota nálezu byla vyčíslena na necelé 2 miliony korun. Tento výjimečný objev tak nyní obohacuje sbírky Muzea Českého krasu a stává se cenným přírůstkem do mozaiky českého kulturního dědictví.