Starosta: Názor na provoz VHM jsem změnil kvůli pochybnostem o ceně doporučovaného uchazeče

PŘÍBRAM – Loni těsně před vánočními svátky na mimořádném zasedání zastupitelstva bylo odhlasováno, že si město bude nově provozovat svůj vodohospodářský majetek (VHM) samo. Městu by to mělo především, podle předkladatelů z SPD, umožnit více a lépe ovlivňovat cenu vody. Nicméně toto téma budí dál vášnivé diskuze.

Jednou z otázek, kterou si někteří kladou, je, proč vedení města změnilo svůj postoj k věci, když původně návrhu provozování si vodohospodářského majetku samo, příliš nakloněno nebylo. Po řádném prosincovém zasedání zastupitelstva na náš dotaz, jak vedení města vidí možnost provozovat si samo vodohospodářský majetek, řekl: „Je to jedna z možností. Nechali jsme si před časem zpracovat analýzu, jaký model je pro město nejlepší. Z ní vyšlo, že to je provozovatelská smlouva. Ta možnost, provozovat si to sami, byla hodnocena také a byla vyhodnocena jako problematická. Hlavními důvody proč bylo know-how a personál.“ Dále dodal, že další zvažovanou variantou byla i společná firma města a provozovatelské společnosti.

Nicméně nakonec se společně s dalšími zastupiteli za ANO starosta přiklonil k návrhu SPD. „Jedním z důvodů, proč jsem se nakonec přiklonil k tomu řešení, které navrhovali kolegové z SPD, bylo, že jsem měl zásadní pochybnosti o správnosti cenotvorby u nabídky doporučovaného uchazeče. Ta cena vodného a stočného, která tam byla nabízena pro obyvatele, města je markantně nižší, než je tomu v jiných oblastech, kde ten samý uchazeč vodohospodářský systém provozuje. Pro mě to tak bylo signálem, že nabízená cena se nemusí zakládat na realitě,“ vysvětlil změnu svého postoje Jan Konvalinka (ANO) s tím, že dále tam zcela validně nebyly doloženy některé další parametry.

Podle starosty je cesta, která byla na zastupitelstvu 18. prosince loňského roku odstartována, tak je pro město bezpečná, výhodná a skýtá to, co tu doposud nebylo a to kontrolovat, co tady v oblasti VHM děje a to včetně podílu na zisku.

Vedení města nicméně obyvatele Příbrami ujišťuje, že cena vody se nezmění a zůstane v tomto roce ve výši, v jaké byla loni schválena. Tedy 101,67 Kč/m3, ale po zvýšení DPH bude konečná cena 103,52 Kč/m3.

Zda si bude od roku 2025 město vodohospodářský majetek provozovat zcela samo nebo prostřednictvím nějaké organizace či firmy s podílem některé vodohospodářské firmy se podle radnice v současné době řeší a otázkou se zabývají právníci města.

Myšlenka, aby si město VHM provozovalo samo, není nikterak nová. V komunálních volbách ji předkládala vedle SPD například i KDU-ČSL (viz. ZDE). Nicméně poněkud úsměvně působila odpověď zastupitele za SPD Jiřího Novotného na dotaz Tomáše Moslera v závěrečné diskuzi, proč svůj návrh na to, aby město provozovalo VHM samo, nepodal už na jaře loňského roku, kdy se mělo projednávat prodloužení současné smlouvy na provoz VHM města, kdy Jiří Novotný uvedl: „Protože jsme vše měli ve fázi přípravy, jednali jsme s odborníky, to není práce na jedno odpoledne a potřeboval jsem si být stoprocentně jistý, že to jako Příbram zvládneme. A když jsem si byl úplně jistý, že to zvládneme, tak jsme do toho šli.“ Což v souvislosti s předchozím argumentem, kdy uvedl, že toto téma mělo SPD v programu minimálně ve dvou komunálních volbách, nepůsobí zrovna připraveným a propracovaným dojmem.

Ovšem výtky proti postupu vedení města v souvislosti s provozováním vodohospodářského majetku má výhrady jak opozice, tak i část veřejnosti. „Nerozporuji variantu, že si vodu bude město spravovat samo, vadí mi ale ten způsob, kdy naprosto bez podkladových materiálů mělo zastupitelstvo o tomto hlasovat,“ uvedl na lednovém zasedání zastupitelstva zastupitel za Spojence Václav Dvořák.

Komentáře