PŘÍBRAM – Koncem roku nechalo město podél chodníku vedoucího z Flusárny k Novému rybníku umístit deset lamp, které jsou nabíjené pomocí solárních panelů. Jak ale ukázal čas, příliš se pro svůj účel v této lokalitě neosvědčily a tak poputují jinam.
Veřejnost kritizovala, že lampy v této části města zhruba po půlnoci přestanou svítit a do rána je pak v okolí Flusárny tma. Zkrátka solární panely nestačily svítidla dostatečně nabít. „Nová solární světla na Flusárně byla instalována minulý týden a v současné době probíhá zkušební provoz. V rámci zkušebního provozu jsou světla nastavena na 70 % výkonu, přičemž v tomto režimu a období, kdy je inverze a bezslunné počasí, vydrží svítit maximálně 10 hodin. Vzhledem k automatickému zapnutí osvětlení při setmění tedy nevydrží svítit až do ranních hodin,“ uvedl tehdy v reakci na kritiku veřejnosti starosta Jan Konvalinka.
Pořízení těchto deseti lamp vyšlo na částku okolo 300 tisíc korun a i přesto, že město zkoušelo regulovat jejich výkon, aby vydržely svítit déle, tak se to nepodařilo. Původně si od nich ale radnice slibovala úsporu, protože jednak se dobíjely pomocí solárních panelů a jednak měly fungovat tak, že svítily méně a až když chodec nebo cyklista se k lampě přiblížil, tak se rozsvítila více a pak se po čase zase utlumila.
Lampy město pořídilo z velké části z dotace, která pokryla větší část celkové částky. „Tuším, že se kupovaly v rámci prevence kriminality a finanční spoluúčast města byla jen několik procent z celkové částky. Tento typ jsme vybrali jednak z důvodu, že na Flusárně není kabelové vedení a tyto lampy tak nepotřebovaly žádnou složitou instalaci a také proto, že tyto lampy nejsou brány jako veřejné osvětlení, ale jako městský mobiliář a tudíž pro jejich umístění nebylo nutné žádné složité územní rozhodnutí,“ vysvětlil na lednovém zasedání zastupitelstva Konvalinka s tím, že si je vědom nesprávného fungování tohoto osvětlení a proto bude nahrazené klasickým veřejným osvětlením. „Bylo to z dotace a bylo to nejlevnější,“ dodal.
Jak se ukázalo, tak pro lampy není Flusárna vhodnou lokalitou. Pro dobíjení jim vádí okolní vzrostlé stromy a také jsou orientované tak nešťastně, že především v zimě nemají dostatek slunečního svitu pro plné dobití.
Změna má přijít se úpravou místa na parkoviště. „Počítá se tam s kabelovým vedením a osazením lamp veřejného osvětlení v oblasti Flusárny a tak část k Novému rybníku se pak udělá v rámci realizace projektu vstupu na Nový rybník se udělá i ta druhá půlka,“ vysvětlil starosta.
Solární lampy ale město nevyhodí a podle vedení města se přesunou do míst, kde budou mít dostatek světla na dobití. „Máme už několik lokalit, mohly by být například u dětských herních prvků, kde by mohly o nějakou dobu prodloužit tu dobu na podzim či v zimě, kdy by si tam děti mohly hrát,“ přiblížil další osud těchto světel Jan Konvalinka.