Názory v rubrice „Váš názor“ se nemusí shodovat s názory redakce.
PŘÍBRAM/STŘEDOČESKÝ KRAJ – Jako další na naše otázky ohledně záměru Středočeského kraje sloučit Gymnázium pod Svatou Horou s gymnáziem v ulici Legionářů, odpověděla krajská zastupitelka a místopředsedkyně výboru pro školství a zaměstnanost Simona Luftová (Piráti).
Už jste si na záměr sloučení obou škol udělal/la nějaký svůj názor nebo si počkáte až vám budou předloženy materiály o kterých pak budete následně v zastupitelstvu hlasovat?
Ano, svůj názor jsem si udělala po analýze dat, inspekčních a výročních zpráv a materiálu od odboru školství na Kraji, které jsme prostudovali v rámci našeho Krajského expertního týmu (KET) pro školství a vzdělávání. Osobně jsem pro optimalizaci a to primárně oborovou, je řada studijních oborů o které studenti dnes nemají zájem, nebo neodpovídají poptávce na trhu práce. Následně jsem pro optimalizaci těch škol, které jsou naplněné tak do 40%, pokud je v dobré dojezdové vzdálenosti podobná škola. Taková optimalizace dává smysl, když se sloučí dvě méně naplněné školy, ředitelé bude mít dostatek pedagogů, bude pestřejší nabídka volitelných předmětů pro studenty a i určitá konkurence. U příbramských gymnázií toto ale neplatí, obě školy jsou naplněné na 90%, studenti o ně mají zájem, dle Cermatu mají vysokou úspěšnost u státních maturit, což je mírně nad průměrem SčK. Jestliže zastupitelé SčK, volají po kvalitě ve školství, tak zavíráním gymnázia (GSHPB) vidím jako krok zpět.
To že se zavře Gymnázium pod Svatou Horou, (čímž město přijde od roku 2022 o 60 gymnázijních tj, 2 třídy čtyřletého gymnázia), se nedocílí toho, že budeme mít na Příbramsku víc zedníků či instalatérů. Studenti, kteří chtějí jít na gymnázia nepůjdou studovat např. na Integrovku nebo Průmyslovku, budou dojíždět do Dobříše a Prahy.
Současně vznikne velký tlak na děti, kteří budou vystupovat ze ZŠ, mající zájem o všeobecné vzdělání. Vznikne nám to hodně elitářská škola, kde budou mít šanci ve větší míře děti s movitějších a vzdělanějších rodin.
Mně od odboru a pana radního chybí celková koncepce optimalizace a vize pro školství v kraji. My jsme se dozvěděli A, že se budou rušit školy, ale neznáme B, a to je dle mého názoru podstatnější, jaká je koncepce vzdělávání a škol ve Středočeském Kraji. Budeme momentálně na pana radního a na odbor tlačit, aby byly zveřejněné veškeré kroky koncepce.
Obracejí se na vás v souvislosti se záměrem sloučení například rodiče dětí nebo odpůrci či podporovatelé této navržené změny?
Ano, obracejí se na mě rodiče, kteří si prošli materiály, poslouchali výstup radního a slučováním gymnázia jim nedává smysl. Jsou mezi nimi i rodiče, kteří mají děti na obou gymnáziích a vidí, a dokážou posoudit rozdíly mezi školami a jaký přínos to má pro jejich děti. Současně se na mě obrací i někteří studenti, kteří by chtěli, aby byl slyšet i jejich hlas. Což si myslím, že je velmi důležité, protože se jedná hlavně o ně.
Budete se snažit přesvědčit o svém názoru i ostatní své kolegy?
Svůj zastupitelský klub už se mi podařilo přesvědčit s podporou zprávy vypracované naším KET ve spolupráci s resortním týmem Pirátů v poslanecké sněmovně. Až na jednoho zastupitele hlasovala většina klubu proti sloučení gymnázií. Pirátský program podporuje pestrost oborů a aby si každý mladý člověk si mohl zvolit svojí cestu a tak naplnit co nejvíc svůj potenciál. Současně bychom měli zájem uspořádat veřejnou online diskusi, kde bychom dali prostor studentům, učitelům, zřizovatelům i širší veřejnosti.