PŘÍBRAMSKO – V příbramském regionu došlo k dalšímu zneužití důvěřivosti seniorů. Před několika týdny oznámil muž starší osmdesáti let, že se stal obětí podvodu. Zatím neznámý pachatel mu zavolal na mobilní telefon a tvrdil, že má v krypto peněžence deset tisíc dolarů, které mu chce vyplatit. Poškozený se nechal přesvědčit k otevření svého internetového bankovnictví a následně potvrdil registraci v e-mailu. Kvůli těmto krokům přišel o téměř milion korun.
Mezinárodní den seniorů, který připadá na první říjnový den, je příležitostí k oslavě starších lidí a zdůraznění jejich důležité role ve společnosti. Bohužel se najdou jedinci, kteří se na této zranitelné skupině obohacují. Jak jinak nazvat ty, kteří dokáží podvést a okrást seniory, než jako lidské hyeny.
Senioři jsou pro podvodníky snadnou kořistí. „Důvěřivost, horší sluch, omezená mobilita nebo touha po kontaktu jsou faktory, které podvodníci často využívají. Obětí se snaží manipulovat a hrají na city. Je proto důležité dodržovat základní pravidlo – nikdy neotevírat dveře neznámým lidem, pokud se důvěryhodně neprokáží,“ připomíná hlavní zásady bezpečného chování v takových případech policejní komisařka prevence Monika Schindlová.
Podvody se však v posledních letech mnohem častěji objevují v kyberprostoru, který je součástí každodenního života i seniorů. Falešní bankéři, policisté, makléři nebo kupující se vydávají za někoho jiného, slibují vysoké zhodnocení úspor, předstírají zájem o prodávané zboží nebo tvrdí, že je ohrožen bankovní účet. „Přitom je třeba se v kyberprostoru chovat stejně opatrně jako v běžném životě. Na ulici bychom přece také někomu jen tak nesvěřili platební kartu nebo klíč od domu,“ dodává Schindlová.
Důležité je být obezřetný, a pokud se setkáte s neznámou situací, obrátit se na své blízké či policii. Senioři by měli mít na paměti, že nikdo nemá právo žádat přístup k jejich bankovnictví, a pokud se ocitnou v tísni, pomoc a podpora je vždy na dosah.