PŘÍBRAMSKO – Města a obce mají od letošního roku povinnost zajistit sběr použitých jedlých tuků a olejů. Hlavním důvodem tohoto opatření je, zanáší potrubí a ničí čističky odpadních vod. Použité jedlé tuky a oleje se tak mají sbírat v uzavřených PET lahvích do speciálních kontejnerů.
Dvacet takových nádob nyní rozmísťují na svém území Sedlčany. „Tyto nádoby budou u vybraných sběrných hnízd na tříděný odpad. Doposud se odevzdávaly ve sběrném dvoře. V roce 2018 to bylo 2,7 tuny a v loňském roce už 3,5 tuny,“ uvádí k tomuto opatření starosta města Miroslav Hölzel (ODS).
Otázkou sběru jedlých tuků a olejů se zabývalo i květnové zastupitelstvo v Příbrami, kde lidé mají zatím možnost tento druh odpadu odvézt do sběrného dvora na Balonce nebo areálu ředitelství Technických služeb. Nicméně zatím se tento přístup příliš neosvědčil, neboť obojí je pro většinu obyvatel města poměrně z ruky. To ostatně připomínala na zasedání i zastupitelka za KSČM Jiřina Humlová. „Švagrová se mě zeptala, kde jinde ve městě, než ve sběrném dvoře se dají odevzdat použité tuky z domácností a já jsem zjistila, že to nevím,“ uvedla Humlová na zastupitelstvu.
Starosta města Jan Konvalinka (ANO) v diskuzi k tomuto tématu potvrdil, že možnost odkládání tohoto druhu odpadu je jen ve sběrném dvoře, byť už za jeho starostování loni v létě, byly kontejnery na žádost veřejnosti přemístěny i právě do areálu ředitelství Technických služeb. „Děkuji za tento podnět a je to možná i na debatu o optimalizaci tras linek MHD,“ odpověděl na dotaz Jiřiny Humlové Konvalinka.
Příbram tak sice liteře zákona vyhověla, ale v praxi je toto opatření k ničemu, protože málokdo pojede s jednou PET lahví použitého oleje do sběrného dvora. O důchodcích, z nichž mnozí už ani neřídí, ani nemluvě. A zatím jako to tak vypadá, se nic nezmění a s z tuky a oleji z domácností si dál budeme pořádat „výlety“ na Balonku, nebo budou dál končit v kanalizaci, neboť město nemá žádné páky, jak tomu zabránit.