PŘÍBRAM – Letos v říjnu se na Slovensku konalo Mistrovství světa WUAP v mrtvém tahu, na kterém soutěžil i Jakub Máder z Příbrami, jinak příslušník příbramské dopravní policie. Přestože byl na závodech prakticky nováčkem, tak se mu podařilo uspět a výrazně se zapsat do povědomí všech fanoušků tohoto sportu.
Naší redakci poskytl i krátký rozhovor nejen o závodech na Slovensku, ale i například o tom, proč si vybral právě mrtvý tah, nebo jak náročné je skloubit sport a práci.
Vy máte teď za sebou poměrně velký sportovní úspěch. Můžete prozradit v jaké disciplíně a čeho jste dosáhl?
Letos 19. října jsem se zúčastnil Mistrovství světa federace WUAP v mrtvém tahu, v této disciplíně, kde dosavadní rekord byl 207,5 kilo, který jsem ho druhým pokusem překonal na 210 kilo. Při třetím pokusu se mi podařilo dokonce zvednout až 215 kilogramů, ale ten mi bohužel nebyl uznaný, samozřejmě jsem s tím nesouhlasil a doteď nesouhlasím. Neviděl jsem tam žádné porušení pravidel, ale snad se příště zadaří.
Kromě toho, že jste v současné době držitelem rekordu ve váze, kterou jste zvednul, tak jste i mistrem světa…
Ve své váze do 67,5 kilogramů.
Jak dlouho se této disciplíně věnujete?
Cvičení se věnuji přibližně od patnácti let, tam to byla ta touha být kulturistou, jako každej jsem měl Arnolda v pokoji na stěně, ale samotnému mrtvému tahu se věnuju tak tři roky, ale až letos v dubnu jsem se odhodlal s kamarádem si jít zasoutěžit a to mě nějak chytlo. Ale že bych si myslel, že překonám nějaký světový rekord, v to jsem v tu chvíli ani nedoufal, při těch prvních závodech. Jednalo se o Deadlift Challange v Praze pod Davidem Lupačem, tam jsem se umístil osmý, myslím, ze čtyřiceti lidí.
Kde trénujete a jak se připravujete a obnáší příprava na takovýto sportovní výkon?
Obnáší to hodně tréninku, hodně úsilí, odříkání, samozřejmě ne vždycky se při každým tréninku daří. Já to mám takové specifické, takové zvláštní, že můžu trénovat mrtvý tah asi čtyřikrát až pětkrát týdně, nedělá mi to problém, rychleji regeneruji, což mám pravděpodobně genetické předpoklady, myslím tím, že můžu tahat těžce a často, aniž bych se zranil. Do této doby jsem se nezranil, to musím zaklepat, což se někdy divím sám (smích). A jinak trénuju u nás ve fitku u policie u našeho územního odboru v Příbrami.
A sám nebo pod dohledem nějakého trenéra?
Já jsem sám sobě trenérem. Takže cvičím podle pocitu a občas cvičím s kamarády, s kolegou.
Co na to říkali na váš úspěch kolegové v práci?
No tak, no někteří ze začátku nevěřili, že udělal světový rekord, samozřejmě pak byli nadšení, podporovali mě a podporují… Slavili jsme mockrát.
Chtěli vidět medaili?
Samozřejmě. (smích)
Proč jste si vybral právě mrtvý tah?
Protože mrtvý tah je ukázka tělesné síly. Je to vlastně zvednutá váha proti tělesné váze, že kolik uzvednete, tak to ukazuje o člověku v jaké je fyzické kondici. Je to král cviku.
Kromě mrtvého tahu se věnujete ještě nějakým dalším sportům?
Dříve jsem se věnoval krátce boxu, pak kulturistice, ze začátku powerliftingu, zkoušel jsem i strongmany, ale to nějak nevyšlo, dokonce jsem měl i 110 kilo ve své váze, ale jak říkám, nějak mi to nevyšlo.
Plánujete soutěžit i dále v budoucnu?
Do konce tohoto roku bych si chtěl dát pauzu. Neznamená to, že bych se nějaké soutěže nezúčastnil, kdyby se konala poblíž. Příští rok bych chtěl zahájit větší účast na těchto soutěžích. Každopádně bych chtěl příští rok v říjnu zopakovat výhru na mistrovství světa.
Jak je těžké skloubit práci a tento sport?
Je to těžké, ale dá se to zvládnout. Musím tomu obětovat veškerý volný čas.
Díky za rozhovor.