PŘÍBRAM – Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta přijel ve středu 10. června do Příbrami s cílem představit veřejnosti svou knihu Třicet let pod přísahou. Napsal ji společně s novinářem Josefem Klímou. Spolupracovalo ale s ním i několik dalších bývalých kolegů od policie. Součástí setkání s Robertem Šlachtou byla i veřejná beseda.
Zájem byl o pravdu velký. Lidé měli problém se do prostoru v obchodním domě Skalka vůbec vejít. Robert Šlachta nejprve svou knihu představil, zmínil jaké zajímavé kauzy v ní čtenáři najdou i co jej k jejímu napsání vedlo. „Ta kniha je shrnutím mého třicetiletého působení u policie, její nejzásadnější částí je období, kdy jsem pracoval jako ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a také popisuji období kdy a proč jsme museli skončit. Není to ale žádná Šlachtova zpráva, která by něco odtajňovala, spíš jsem chtěl ukázat, jací jsme byli a co nás vedlo k těm krokům, které jsme udělali,“ říká bývalý policista.
V rámci téměř dvouhodinové besedy pak společně s několika kolegy odpovídal na dotazy týkající se nejen jeho knihy, ale také samotné práce policie, pozadí několika kauz, jako například smrti podnikatele Františka Mrázka, ale také například zásahu na Úřadu vlády v roce 2013, kdy se ÚOOZ začal zajímat o nynější manželku bývalého premiéra Petra Nečase Jany Nagyovou. V této souvislosti také připomněli, že na některé další kauzy narazili až právě při vyšetřování tohoto případu. Jedna z nich, kauza Oleo Chemical, kriminalisty zavedla i do Příbrami.
„Na této kauze je zajímavé, že vznikla na základě popudu jednoho z občanů, který při vyšetřování kauzy Nagygate přišel se zásadními informacemi, které policii posunuly zásadně dopředu,“ přibližuje vznik jedné z kauz další bývalý vyšetřovatel Tomáš Sochr.
Ten byl jedním ze spolupracovníků Robeta Šlachty, jenž ho na besedách doprovází. Připomněl také, že policie se při vyšetřování takovýchto případů setkává s celou řadou informací, kdy jsou většinou nedůležité či dokonce smyšlené, ale čas od času se právě narazí i na něco zásadního. „Kdybychom nepřistupovali ke všem stejně, a například šmahem některé lidi odmítali, tak by nám mohly takové informace uniknout,“ dodává Sochr.
Kromě detailů k jednotlivým případům nebo k práci policie, zajímalo veřejnost i to, co bude Robert Šlachta dělat nyní. „Nebudu zastírat, že nějakým způsobem koketuji s politikou. To tak nějak vyplynulo i z těch debat, kdy mi lidé říkají o svých starostech a co je tíží a myslím, že by si to měl poslechnout i každý z těch vrcholných politiků, protože mi ti lidé připadají nešťastní z toho, kam jsme se dostali. Nicméně nyní jsou prioritou tyhle besedy a uvidíme, jestli ta poptávka vznikne i od lidí,“ konstatuje s úsměvem Robert Šlachta a dodává, že mu i mnoho lidí říká, že by si nyní měl zařídit například rodinný život, neboť není tajemstvím, že je stále svobodný a práci věnoval celý svůj život. Z celé akce připravujeme i videoreportáž.