Příběhy politických vězňů, výstava i procházka okolím lágru připomenou 35. výročí svobody

PŘÍBRAM/LEŠETICE – Procházka za svobodou oživí události roku 1989 i osudy vězňů z komunistického lágru Vojna. Už tuto neděli si připomeneme 17. listopad, den, kdy před 35 lety začala sametová revoluce. Významné výročí připomene i akce u Památníku Vojna nedaleko Příbrami, která návštěvníkům nabídne jedinečný pohled na boj za svobodu skrze příběhy politických vězňů.

Hlavním bodem programu je komentovaná procházka okolím Památníku Vojna, která začne v 10 hodin u brány památníku. Trasa dlouhá 5 kilometrů povede přes Žežice, Lešetice a zpět k památníku. Účastníci se během ní seznámí s autentickými příběhy politických vězňů, jako byli František Zahrádka, Štěpán Vašíček nebo František Teplý. Organizátoři pro každého účastníka připravili tematické dárky, mezi nimi mapu stezky „Po stopách politických vězňů“, českou vlajku, dobové plakáty nebo samolepky Občanského fóra.

„Pokud si uvědomíme, co vše museli političtí vězni prožít v lágru Vojna, je jasné, že cesta k demokracii byla v naší zemi vždy složitá. A platí to i dnes. Proto je tak důležité si tyto události připomínat – nic není předem dáno, nic není samozřejmé,“ říká Josef Hovorka, organizátor Festivalu svobody Příbram.

Historie a odkaz Památníku Vojna
Naučná stezka „Po stopách politických vězňů“ vede okolím Památníku Vojna, který se nachází nedaleko obce Lešetice. Tento památník, kdysi vězeňské zařízení komunistického režimu, propojuje město Příbram, poutní místo Svatá Hora a další historicky významné lokality. Stezka je vybavena informačními panely, které návštěvníky seznamují s konkrétními příběhy vězňů a dramatickými událostmi minulosti.

Dobové plakáty a výstava „Svoboda/Nesvoboda“
Pro atmosféru tehdejší doby byla vytvořena i výstava dobových plakátů, která je k vidění na Svaté Hoře v ambitech do 17. listopadu. „Asi nikdo z nás si nedokáže představit, jak by vypadaly naše dny bez událostí sametové revoluce. Abychom si to připomněli, zveřejnili jsme například plakáty na kulturní akce z Příbramska před pádem režimu. Bylo to období přehlídek sovětských filmů, týdne ruské kuchyně nebo pokládání věnců k pomníku Klementa Gottwalda,“ doplňuje Hovorka.

Výstava „Svoboda/Nesvoboda“ nabízí návštěvníkům pohled na kontrast mezi životem před revolucí a po ní.

Síla demokracie a odkaz 17. listopadu
„Před 35 lety lidé volali ‚Havel na Hrad‘, ‚Jakeše do koše‘ nebo ‚K Vánocům svobodu‘. Byla to doba, kdy si lidé uvědomili, že společně dokážou změnit budoucnost. A právě tuto sílu potřebujeme pro naši demokracii i dnes. A já věřím, že ji máme,“ uzavírá Hovorka s odkazem na význam demokracie.

Listopad 1989 v Příbrami. Foto: archiv Hornického muzea Příbram

Akce je podpořena z grantového programu České spořitelny „Dokážeme víc“ ve spolupráci s Nadací Via. Přijďte se připojit a oslavit svobodu způsobem, který nás všechny propojuje s naší společnou minulostí.

Komentáře