PŘÍBRAMSKO – V době letních prázdnin lidé odjíždějí na dovolené či na chalupy a opouští svá obydlí, na tuto příležitost však čekají zloději. Během uplynulých dvou státních svátků vykradl byt v Příbrami zatím nezjištěný pachatel. Svou pozornost zaměřil na finanční hotovost. Odnesl si odsud celkem třicet tisíc korun.
V silách policie není možné chránit každý byt či dům, proto je vhodné připomenout, že i každý sám může přispět k tomu, aby svůj majetek lépe zabezpečil. „Podle statistik nejčastěji zloději dovnitř objektů vynikají okny a poté hlavními dveřmi,“ připomíná policejní mluvčí Monika Schindlová.
Domovy je možné zabezpečit nejrůznějšími způsoby. Například pomocí mechanických zábranných prostředků, jako jsou bezpečností uzamykací systémy, které jsou odolné proti vrtání, či násilnému vylomení cylindrické vložky, bezpečnostní kování, bezpečnostní dveře a zárubně, jež zabrání vyražení dveří, přídavné závory na dveře, okenice či mříže, bezpečnostní folie, ty zamezí prohození předmětů, zpomalují dokonce i šíření požáru, bezpečnostní skla, trezory. Jde vlastně o prostředky, které ztěžují vniknutí do obydlí.
Dále máme možnost technické ochrany, tu reprezentují elektronická zařízení, kamerové monitorovací systémy, lokální signalizace – akustické či optické, detektory pohybu, systémy s dálkovou signalizací – telefonní hlásiče. „Vloupání nelze nikdy vyloučit, ale důležitost různých bezpečnostních prvků tkví v tom, že dokážou pachatele pozdržet,“ upozorňuje por. Monika Schindlová.