ČR – Na 22. únor připadl Evropský den obětí trestných činů. Před policejními služebnami v celé republice se navíc rozblikaly majáky služebních vozidel, jako symbol přicházející pomoci právě pro oběti trestné činnosti. S nimi pracuje Probační a mediační služba, která loni navázala spolupráci s celkem 4 281 oběťmi trestných činů.
Obětí je ten, komu je trestným činem ublíženo na zdraví nebo je mu způsobena škoda majetková či morální. Jak se mám chovat nebo mám vůbec nějaká práva? Takto se často sami sebe ptají lidé – oběti, poškození. Každý poškozený má svá práva, která by měl či mohl znát, aby věděl, čeho se může domáhat. Následující přehled práv není zcela vyčerpávající, poskytuje stručnou orientaci těch nejzásadnějších.
Podávat trestní oznámení lze písemně nebo ústně do protokolu na kterýkoliv útvar Policie ČR, na státní zastupitelství nebo na bezplatnou tísňovou linku 158. Člověk by měl vědět kdy, kde a jakým způsobem k události došlo, kdo skutek spáchal nebo alespoň popis neznámého pachatele, co bylo událostí způsobeno, jaký mohl být motiv pachatele, navrhovat důkazy a svědky. Oznamovatel má právo žádat, aby byl do jednoho měsíce vyrozuměn o učiněných opatřeních. Poškozený může nahlížet do spisu a pořizovat si z něj na vlastní náklady kopie či výpisky. Může se účastnit soudního jednání, žádat náhradu škody, nechat se v trestním řízení zatupovat zmocněncem. Může také žádat mediaci, což je mimosoudní řešení konfliktu, provádí ji Probační a mediační služba ČR. Poškozený má nárok na ochranu, může např. požádat o vyrozumění, bude-li obviněný propuštěn z vazby nebo odsouzený propuštěn z výkonu trestu. Dále může požádat soud o opatření ke své ochraně, zejména jde o utajení podoby svědka či v hlavním líčení vypovídat v nepřítomnosti obžalovaného.
Náhrada škody může být požadována při utrpění újmy na zdraví, kdy lékař stanovuje tzv. bolestné, dále poškozený může žádat úhradu nákladů na léčení, náhradu ztráty na výdělku, náhradu odcizených nebo zničených věcí. Požadovanou výši škody je třeba co nejpřesněji vyjádřit v penězích a doložit na policii potřebné doklady. Požadavek na náhradu škody je možné v trestním řízení uplatnit nejpozději při hlavním líčení soudu před zahájením dokazování. Pokud soud rozhodne o náhradě škody, doručí trestní příkaz nebo rozsudek. Soud má možnost odkázat i na občanskoprávní řízení. Dále může poškozený požadovat zajištění svého nároku na náhradu škody, lze ho provést na majetku obviněného až do pravděpodobné výše škody. Nárok na náhradu škody mají také pozůstalí usmrcením blízké osoby. Pokud odsouzený nebude ochoten škodu nahradit ani ve splátkách, můžete poškozený navrhnout exekuci na jeho majetek.
por. Bc. Monika Schindlová, DiS.
komisař