PŘÍBRAMSKO – Říjen je měsícem kybernetické bezpečnosti. Určitě je vhodné připomenout, jaká úskalí s sebou digitální prostředí přináší. Minulý týden přijali policisté na Příbramsku během čtyř dnů oznámení o pěti případech reverzních inzertních podvodů.
Většinou se jedná o podobný scénář. Pachatel zareaguje na váš inzerát. V oznámených případech šlo o prodej kopaček, oblečení, autobaterie, sedací soupravy a historických hrníčků. Falešný kupující předstírá zájem o prodávané zboží. Následně vám nabídne zajištění veškerého komfortu spojeného s přepravou i platbou a zašle vám fiktivní odkaz zpravidla na přepravní společnost. Pokud na něj prodávající klikne, je přesměrován na podvrženou platební bránu, kde pak vyplní citlivé bankovní údaje, údaje k platební kartě. Místo připsaných peněz z prodeje zboží ale poté zjistí, že mu naopak na účtu chybí část jeho úspor. V uvedených pěti případech se jednalo o částku téměř dvě stě tisíc korun.
Terčem útočníků jsou zejména prodávající, kteří si zvolili platební metodu – zasílání peněz z karty na kartu prostřednictvím peněženky zvoleného bazaru. Prodávající nepředpokládají, že se z nich snaží někdo získat přístupové údaje k účtům a do internetového bankovnictví. Mají zájem zboží prodat co nejdříve, a proto slepě spolupracují.
Jak se podvodníkům bránit? Důležité je vědět, že neklikám na odkazy do internetového bankovnictví obdržené v SMS zprávě či e-mailu. V žádném případě ani nepřeposílám autorizační kódy a za žádných okolností neposkytuji vzdálený přístup k počítači. Občané si také nyní mohou vyzkoušet interaktivní www.kybertest.cz, který je zábavnou formou seznámí s nejčastějšími kybernetickými podvody a naučí je, jak je rozpoznat a jak jim nenaletět.
Dalším nebezpečím v digitálním prostředí je sexting. Jde o sdílení vlastních intimních fotografií či videí velmi často s osobou, kterou dobře znám. Proto jsou mnohdy opomíjena rizika, která zdánlivě bezpečná výměna intimních materiálů přináší. Například po ukončení vztahu může dojít k vydírání dříve blízké osoby, že vše zveřejní.
Materiály zveřejněné v prostředí internetu prakticky nelze zcela beze stopy odstranit. Mohou se opakovaně náhodně objevovat na internetu neomezeně dlouho, to může mít negativní dopady např. při navazování nového vztahu nebo při ucházení se o zaměstnání. Každý by měl proto opravdu zvážit komu a jaké intimní informace zasílá. Rozhodně by na fotografiích nemělo být vidět do obličeje a neměla by být patrná unikátní tetování či mateřská znaménka, podle čeho je možné člověka identifikovat.
Poškozená osoba by pod nátlakem a vyhrožováním neměla zasílat útočníkovi žádné další materiály. Málo lidí ví o možnosti požadovat po administrátorovi webu smazání daných materiálů. V závažných případech je však nezbytné celou věc řešit s policí. V takovém případě je důležité uchovat veškerou komunikaci zaslanou mezi útočníkem a obětí.
por. Bc. Monika Schindlová, DiS,
komisař prevence