Policie radí: Ať se z návratu z vysněné dovolené nestane noční můra!

Ilustrační foto.

PŘÍBRAMSKO – Mnohým již začala, jiné teprve čeká dlouho očekávaná dovolená. Velké množství lidí v době volna pak opouští svá obydlí. Rádi by si volné chvíle užili opravdu naplno, bez zbytečných starostí. Letní měsíce jsou ale z hlediska vloupání do domů a bytů nejrizikovějším obdobím roku. Každý však může bezpečnost svého bydliště ovlivnit tím, že bude dodržovat základní organizační opatření.

Policejní komisařka prevence Monika Schindlová zdůrazňuje význam zabezpečení objektů: „Minimální obranou proti zlodějům je řádné uzavření a uzamčení vstupních dveří a oken. Dané pravidlo platí, i když opouštíte domácnost jen na krátkou dobu. Pootevřená okna v pozici ‚ventilačky‘ a různé prosklené plochy jsou pro nenechavce ideální vstupní cestou, kterou snadno překonávají.“

Existuje několik základních opatření, která mohou majitelé domů a bytů přijmout k ochraně svého majetku. Mechanické zábranné prostředky, jako jsou mříže, bezpečnostní zámky, zodolněné dveře a bezpečnostní fólie na okna, jsou základem každého zabezpečení objektu. Tyto prostředky dokáží pachatele zdržet či odrazit od nekalého úmyslu. Doporučuje se také instalace kamer, alarmů a světelných senzorů. Důležité je chránit i přilehlé objekty, jako jsou garáže, kůlny atd. Často se setkáváme s případy, kdy majitelé venkovských stavení zanedbávají zabezpečení a neuzamykají své stodoly, přičemž v nich skladují cenné nářadí, zahradní techniku a jízdní kola. Takové věci by neměly být volně dostupné na zahradě, a přístupný žebřík by neměl zloději umožnit snadný vstup do obydlí. Pohyb podezřelých osob a vozidel je třeba okamžitě nahlásit na bezplatnou linku 158.

Schindlová také upozorňuje na důležitost opatrnosti při sdílení informací o dovolené: „O odjezdu na dovolenou informujte pouze nejbližší okruh lidí, kterým věříte. Požádejte někoho z blízkých, aby vám chodil vybírat schránku na dopisy, větrat nebo občas večer rozsvěcet. Dojem obydlené domácnosti lze navodit i samospouští na televizi, nastavením spínače na světlo nebo venkovními pohybovými senzory. Nikdy nenechávejte na dveřích vzkazy, které mohou prozradit vaši nepřítomnost. Rozhodně se nechlubte před cizími lidmi, že máte doma cenné věci.“

Na Příbramsku je nejčastější trestnou činností vniknutí do ostatních objektů, včetně garáží, sklepů, kůlen a hospodářských stavení. Loni policisté řešili 131 takových případů, přičemž došlo i k vykradení 46 domů, 33 chat a 14 bytů.

Projekt s název  „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“ se zaměřuje na informování veřejnosti o možnostech a způsobech zabezpečení domů, bytů a chat. Nabízí návod, jak správně postupovat a čeho se vyvarovat při výběru zabezpečovacích komponent, zdůrazňuje také důležitost certifikace výrobků a služeb. Jeho součástí je také mobilní aplikace „Zabezpečte se“, která poskytuje základní informace a návody na zabezpečení majetku a je dostupná na Google Play i v App Store.

Pocit bezpečí ve vlastním domově je pro lidi velmi důležitý. Proto je nutné věnovat stejnou pozornost zabezpečení a ochraně svého majetku jako jeho renovaci a vylepšování. „Pocit bezpečí je základem, co k životu potřebujeme,“ uzavírá policejní komisařka Monika Schindlová.

Komentáře