Policie loni řešila přes 400 případů vloupání, nejrizikovější jsou letní měsíce

Ilustrační foto.

PŘÍBRAMSKO – Policie na Příbramsku v loňském roce zaznamenala 438 případů vloupání. Zloději se nejčastěji zaměřovali na ostatní objekty, jako jsou garáže, sklepy a hospodářská stavení. Bohužel, 29 majitelů domů a 18 obyvatel bytů bylo překvapeno při návratu domů zjištěním, že se stali oběťmi vloupání. Takové „překvapení“ nikdo nechce zažít, zvláště po návratu z dovolené. Vloupání představuje vážný zásah do soukromí a narušení pocitu bezpečí, který je základní potřebou každého z nás.

Letní měsíce jsou z hlediska vloupání do domů a bytů nejrizikovějším obdobím roku. Lidé často opouštějí svá obydlí na delší dobu, což poskytuje zlodějům ideální příležitost k jejich vykradení. „Každý však může přispět k bezpečnosti svého domova dodržováním základních bezpečnostních opatření. Minimální obranou proti zlodějům je důkladné uzavření a uzamčení všech vstupních dveří a oken, a to i při krátkodobé nepřítomnosti. Pootevřená okna ve ventilační poloze nebo prosklené plochy představují pro zloděje snadný přístup,“ připomíná některé zásady říbramská policejní komisařka prevence Monika Schindlová.

Základem každého zabezpečení jsou mechanické zábranné prostředky, jako jsou mříže, okenice, bezpečnostní zámky a zodolněné dveře. Tyto prvky mohou pachatele zdržet nebo odradit od jeho úmyslu. Je také důležité chránit přilehlé objekty, jako jsou garáže a kůlny. Policie se často setkává s případy, kdy majitelé venkovských stavení neuzamykají své stodoly, přestože uvnitř mají cennou zahradní techniku, nářadí nebo jízdní kola. Také přístupný žebřík může zlodějům usnadnit vstup do obydlí.

Mobilní aplikace „Zabezpečte se“ nabízí informace a návody na zabezpečení majetku. Kromě zodpovědného přístupu k vlastnímu majetku je důležité být všímavý k okolí. Jakýkoli podezřelý pohyb osob nebo vozidel by měl být ihned nahlášen na bezplatnou linku 158. Vzájemná všímavost a rychlá reakce mohou přispět k větší bezpečnosti celé komunity.

Komentáře