PŘÍBRAM – Během několika posledních týdnů došlo na Příbramsku k několika případům okradení starších lidí. Pachatel se vždy vydával za pracovníka nějaké energetické společnosti. Pod touto záminkou se dostal do bytu a tam využil nepozornosti jeho majitele k okradení. Jak se této nepříjemné události vyhnout, to nám prozradila mluvčí příbramské policie por. Monika Schindlová.
Kolik případů „falešných plynařů“, od toho prvního ze Sedlčan, příbramská policie nyní eviduje?
„V období od 30. 1. do 9. 2. evidujeme dva případy falešných plynařů a další pachatel se vydával za pracovníka energetické společnosti.“
Mohla byste v krátkosti popsat, jak taková návštěva podvodníka probíhá? Má jejich postup nějaké společné rysy?
„Podvodníci jsou dobří vypravěči, jsou vynalézaví a obratní, dokážou zjistit o člověku dost detailů, hrají na city, jsou ochotní pomoci nebo naopak tvrdí, že potřebují pomoc. Při svém jednání využívají různé finty, například že nesou přeplatek daní či za elektřinu, jednorázové zvýšení důchodu, kontrolují elektroměry, slibují donášku jídla, předstírají zájem o nemovitost, vykupují železný šrot nebo prodávají různé věci. Občas přijdou i se smyšleným příběhem, kdy chtějí třeba předat údajnou výhru, potřebují dolít vodu do chladiče či se potřebují nutně napít. Všechny výše uvedené případy se odehrály i na Příbramsku. Lidé mají často pocit, že se jich takové věci netýkají, vytváří to v nich pak falešný pocit bezpečí a nabývají dojmu, že jim se přece nic takového stát nemůže, ale opak je pravdou.“
Jaký je nejlepší postup v případě nečekané návštěvy osoby, která o sobě tvrdí, že zaměstnancem nějaké energetické firmy?
„Rozhodně platí zásada neotvírat dveře neznámým lidem a nevpouštět je vůbec do bytu. Dobré je používat panoramatické kukátko a řetízek na dveřích. Pracovníci firem by se měli důvěryhodně prokázat. Ještě lepší je si jejich totožnost telefonicky ověřit ve firmě, kde mají pracovat, nebo je možné si s nimi dohodnout jiný termín, kdy bude moci přijít. Pak se senior domluví se svými známými či příbuznými, aby s ním byli v danou dobu v jeho obydlí. Další zásadou je, nemít doma větší obnosy peněz v hotovosti nebo velmi cenné věci a také nic neplatit hotově na místě.“
Mezi staršími lidmi, především osamoceně žijícími ženami např. vdovami, se traduje takový trik, že je lepší na zvonku nechat jméno manžela nebo případně třeba „Novákovi“ než pouhé „Nováková“, prý to podvodníky nebo další pachatele podobné trestné činnosti odradí, je to pravda?
„Nevím, jestli to někoho přímo odradí, ale určitě to pak vyznívá, že v obydlí žije více lidí než někdo osamoceně.“
V případě, že už se někdo stane obětí tohoto typu podvodu, jak má správně postupovat dál?
„Okamžitě kontaktovat policii na bezplatné lince 158 nebo dojít na nejbližší obvodní oddělení.“
Děkuji za rozhovor.