PŘÍBRAMSKO – V tomto týdnu se na Příbramsku objevily dva podobné případy kybernetických podvodů. Oběti, dvě ženy, byly kontaktovány prostřednictvím SMS zpráv od osob, které se vydávaly za jejich děti.
V prvním případě oslovila údajná dcera 60letou ženu s příběhem, že jí spadl telefon do toalety a nyní může pouze psát z půjčeného zařízení. Požádala o finanční pomoc na koupi nového mobilu. „Žena jí vyhověla a zaslala peníze, avšak podvodník následně tvrdil, že platba neproběhla, a požadoval další částku. Oběť nejenže poslala peníze podruhé, ale také poskytla své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Celkově přišla o více než sto tisíc korun,“ popsala průběh podvodu policejní komisařka prevence Monika Schindlová.
Další den se podobný scénář opakoval u 50leté ženy. Tentokrát se vydával podvodník za jejího syna, který tvrdil, že má rozbitý mobil a potřebuje 20 tisíc korun na nový. „Oběť peníze odeslala, ale záhy jí volal její skutečný syn, který popřel, že by žádal jakoukoli finanční pomoc. Poškozená ihned kontaktovala banku a účet zablokovala,“ uvedla Schindlová.
Policie varuje před rostoucím počtem kyberpodvodů a apeluje na veřejnost, aby byla obezřetná. Nejlepší obranou je prevence a dodržování základních pravidel. Nikdy neposkytujte přihlašovací údaje do internetového bankovnictví či údaje k platební kartě. Nepřecházejte do bankovnictví přes odkazy zaslané v SMS či e-mailech a neinstalujte neznámé aplikace.
Více informací o ochraně před kyberkriminalitou a dalších typech podvodů lze nalézt v projektu „Mysli než klikneš“ na webové stránce www.bezpecnapribram.cz/kyberkriminalita.