BRDY – Po 38 natáčecích dnech rozložených od loňského až po letošní podzim skončilo natáčení historického thrilleru Toman, v pořadí čtvrtého filmu režiséra Ondřeje Trojana (Želary, Občanský průkaz).
Děj filmu se odehrává v temném a málo zmapovaném období tzv. třetí republiky, v letech 1945 – 48, kdy se v boji o moc mezi demokraty a Moskvou řízenými komunisty formovalo Československo na dalších čtyřicet let. A to za významného přispění šedé „rudé“ eminence, šéfa rozvědky, muže jménem Zdeněk Toman. „Je pozoruhodné a smutné, jak se historické paralely neustále opakují. Ještě strašidelnější ovšem je, že si z nich neumíme vzít žádná ponaučení. Stačí se podívat na nedávné volby. Nenažranost a sebestřednost lidem zatemňuje mozky. Jako ovcím, které se dají koupit za kus chleba,“ vysvětluje režisér a současně producent filmu Trojan, proč opět sáhl po tématu z našich nedávných dějin.
Letos na jaře zavedlo filmový štáb natáčení i do Brd, kde se točily scény odehrávajících se na hranicích tehdejšího Československa. Zdeněk Toman byl osobou organizující odchod východoevropských Židů přeživších holocaust přes Československo do Palestiny, ovšem za tučné provize od židovských organizací. Stal se prvním vězněným vysokým komunistickým pohlavárem, který věděl příliš mnoho, a snad právě proto se mu podařilo celkem pohodlně uprchnout z vězení a dostat se do americké zóny v Německu. A právě Tomanův útěk přes hranice se v brdských lesích natáčel. Filmaři se museli v chladném dubnovém počasí vypořádat s nízkými teplotami okolo tří stupňů Celsia, větrem a deštěm. I přes nepříznivé podmínky stihl štáb celý nabitý program včetně davových scén se židovskými uprchlíky.
Není také bez zajímavosti, že režisér snímku Ondřej Trojan, bratr herce Ivana Trojana, má k Brdům a Příbramsku osobně blízko. Od malička totiž jezdí do Ohrazenice u Jinců, kde jeho rodiče kdysi koupili chalupu.