PŘÍBRAM – V poslední době zdražuje vše a stavební práce i materiál zvlášť, není proto divu, že panují v souvislosti s dlouho avizovanou rekonstrukcí příbramského bazénu opět obavy z nárůstu ceny. původní plány muselo město zastavit, neboť se částka z původně odhadovaných a schválených zastupitelstvem 250 milionů nakonec vyšplhala až téměř k půlmiliardě. Nyní se ale může stát, že cena opět naroste a to i po osekání původního projektu.
„Obavy z nárůstu ceny máme všichni. Prováděcí dokumentaci máme odevzdanou a připravujeme podmínky pro vypsání veřejné soutěže. Předpokládáme, že 1. července příštího roku začne stavba,“ uvedl místostarosta Martin Buršík (zvolený za ANO). Podle vedení města je už vše potřebné pro zahájení stavby hotové. „Máme kompletní projektovou dokumentaci, mámě položkový rozpočet, ještě v rámci předběžných tržních konzultací doladíme podmínky soutěže a jedinou komplikaci vidím v tom, že do stavebního řízení jsou systematicky podávány námitky z řad aktivních občanů, nebo spíš aktivního občana, a ty mohou mít odkladný účinek na probíhající stavební řízení,“ doplnil starosta Jan Konvalinka (ANO).
Starosta ale věří, že na jaře bude znám vítězný dodavatel stavby a v létě začnou samotné práce. V položkovém rozpočtu se cena rekonstrukce pohybovala okolo 309 milionů korun. „Tato částka je definována jako cena v aktuálních hodnotách, tedy při současných cenách bez DPH,“ vysvětlil Konvalinka. Podle jeho informací ceny ve stavebnictví ještě mírně porostou zhruba do poloviny příštího roku, ale nemělo by jít o závratné navýšení.
Nicméně nyní opoziční TOP 09, která byla v minulém volebním období koaličním partnerem vládnoucího ANO neskrývá zklamání a obavy z celkové situace okolo příbramského bazénu. „Nevrátíme to co bylo naplánováno, v roce 2018, kdy končilo volební období naší koalice, bylo vše připraveno a mohlo se začít v roce 2019 stavět. Nové vedení pak ale propáslo rok a půl zbytečně, když se znovu s celým projektem seznamovalo a ceny rostly a nyní se ukazuje, že odsouhlasená varianta B bude to stát stejně jako původní varianta A, ale bude bez tří dalších plaveckých drah navíc a saunového světa, na což ve finále doplácí především uživatelé bazénu, tedy veřejnost. Doufám také, že to město nebude chtít stavbu financovat zcela z vlastních zdrojů, přestože máme na účtech okolo 400 milionů korun, ideální by bylo spolufinancování v rozmezí 40 či 50 procent a na zbytek si vzít úvěr,“ míní opoziční zastupitel a bývalý předseda finančního výboru Marek Školoud (TOP 09). Samotné práce by měly trvat přibližně 18 měsíců, což znamená do konce roku 2023.