Názory v rubrice „Váš názor“ se nemusí shodovat s názory redakce.
PŘÍBRAM – Na radnici ani v zastupitelstvu už sice nesedí, dění ve městě, kde žije však pečlivě sleduje. Nevyhne se ani komentářům na sociálních sítích, kde občas něco pochválí, jinde kritizuje. S bývalým radním a zastupitelem a nyní řadovým sociálním demokratem Jurajem Molnárem přinášíme rozhovor nejen o parkování ve městě a úvahách o zpoplatnění vstupu na Nový rybník.
Nedávno jste na svém facebookovém profilu napsal: Hnutí ANO v Příbrami problém s parkováním nezvládá a podle mě neumí vyřešit. Z čeho tak usuzujete?
Média jsou toho plná, ukázalo se to nyní na situaci s parkováním držitelů průkazu ZTP a ZTP/P, kdy nejdříve vedení města obhajovalo, že tito lidé budou platit jako všichni ostatní, po kritice veřejnosti obrátilo a svoje rozhodnutí změnilo. Nešťastná je i tvorba parkovacích zón, stála pomalé a nekoncepční vytváření nových parkovacích míst, část nových parkovacích automatů zpočátku plně nefungovala, a podobně. To jsou chyby, které už nelze připisovat začátečníkům z hnutí ANO, dělají to dost dlouho na to, aby to bylo správně. To se jim nedaří.
Dlouhodobě kritizujete i úvahy o zpoplatněném vstupu na Nový rybník. Proč jste proti?
Zaprvé asi proto, že jsem sociální demokrat a mám tak přirozeně pocit, že městský majetek je veřejný, opravený či rekonstruovaný a revitalizovaný za peníze nás všech, a tak na jeho užívání zdarma máme nárok, jelikož jsme si jej už zaplatili. To je ten základní princip. Nevidím důvod, ani ekonomický, ani politický ani jiný, aby když lidé chtějí relaxovat, sportovat nebo trávit volný čas v krásném prostředí s dětmi, aby za to ještě platili vstupné. To mi nedává logiku. Uznávám, že areál je nyní velmi hezky upraven, je z velké části nový, každý si zde najde to své. To se vedení města povedlo. Ale jakékoliv vstupné či podobné restrikce sem nepatří.
Chápu, že z politického hlediska jste vůči vedení města v opozici. Ale existují i pozitivní kroky, třeba zřízení kulturního střediska…
Jasně, to je v pořádku a podporoval jsem tu myšlenku ještě v době, kdy jsem byl radním pro kulturu. Jsem rád, že nové vedení města tento nápad zrealizovalo a že kulturní středisko vzniklo. Věřím, že i osobou Vlasty Ševra (vedoucí kulturního střediska, pozn. red.) bude středisko plnit to, co má – tedy vymýšlet nové akce, hledat příležitosti, jak ještě posílit kulturní dění a také určitým způsobem koordinovat kulturu, zajistit komunikaci a synergický efekt mezi našimi kulturními institucemi, z nichž nejvýznamnější určitě je Divadlo A. Dvořáka, ale je jasné, že ta paleta je mnohem širší.
Ve městě se ale také rekonstruují budovy, které to již dlouho potřebovaly. Například Junior klub nebo Obchodní akademie.
Máte pravdu, ale to jsou dva rozdílné příklady. Junior klub je kostlivec města, od doby pana Vařeky až po současnost. Junior klub byl unikátním místem, do jisté míry kultovním. Je jasné, že už nebude tím, čím byl dříve a je na posouzení každého, zda je to dobře nebo špatně. To, že již roky není zrekonstruovaný, že jej tedy nemůže užívat vůbec nikdo k žádným účelům, to je velká kaňka na dresu s nápisem Bude líp. Je to až skandální a působí to amatérsky. Na druhou stranu Obchodní akademie, sídlící v městské budově, dostává novou fasádu a částečně se zde vyměňují a opravují okna, a to tak, aby byl maximálně zachován původní historický ráz objektu. Je skvělé, že se více než osm milionů korun našlo a patří za to zastupitelům díky. Zejména jsem rád, že se opravy stihnout ještě letos, byť jak mám informace, tak možná se zpožděním oproti původnímu plánu (pozn. red.: práce by měly být dokončeny do konce října). A to z toho důvodu, že již začaly organizační přípravy ke stému výročí školy, které Obchodní akademie a VOŠ Příbram oslaví příští rok. Byla by ostuda, kdyby při tak úžasném výročí nový kabát neměla.