ČR – V noci ze soboty na neděli opět přecházíme na letní čas. V 02:00 hodiny ráno se ručičky hodiny posunou o hodinu dopředu na 03:00 hodin, což znamená, že noc ze soboty na neděli bude o hodinu kratší. Letní čas nyní bude platit následujících sedm měsíců, až do poslední říjnové neděle (27. října 2024).
Pojem „zimní čas“, který dnes končí, je ve skutečnosti označení pro standardní středoevropský čas (SEČ). Původním záměrem zavedení letního času bylo prodloužení denního světla, aby se snížila potřeba umělého osvětlení a ušetřila energie. Nicméně současní odborníci tvrdí, že změna času nemá vliv na spotřebu elektrické energie.
Tato změna času může například způsobit lidem problémy se spánkem, bolesti hlavy, depresi a únavu, i když jen na krátkou dobu. Kromě toho, že letní čas může pozitivně ovlivnit psychiku a biologický rytmus, ale samotný posun času může mít negativní dopad, jak ukazují například statistiky zvýšeného počtu dopravních nehod po změně času. Nicméně letos máme na adaptaci jeden den volna k dobru kvůli Velikonočnímu pondělí.
V souladu s pravidly Evropské unie se změna času odehrává ve všech časových pásmech současně, konkrétně poslední neděli v březnu nebo říjnu. V USA a Kanadě začíná letní čas druhou neděli v březnu a končí první neděli v listopadu. Nicméně některé oblasti Kanady letní čas nevyužívají.
Letní čas byl poprvé zaveden během první světové války v roce 1916 v několika evropských zemích, včetně Německa, Rakouska-Uherska a Velké Británie. Postupně se střídání času ustálilo v různých zemích a v Československu byl letní čas zaveden v roce 1979.
Původní plány na zrušení střídání času v zemích Evropské unie se měly uskutečnit v roce 2021. Kvůli koronavirové pandemii a také neshodě mezi členskými státy však bylo toto rozhodnutí odloženo na neurčito. Stále totiž nebylo ještě rozhodnuto, jaký čas by se měl používat. Někteří chtějí zavést letní čas, zatímco jiní upřednostňují zimní čas. Existují i další návrhy, jako například střídání mezi letním a zimním časem každý rok.
V září 2021 česká vláda schválila nařízení, podle kterého se bude letní a zimní čas střídat i v dalších pěti letech. Ke zrušení tak nedojde dříve než v roce 2026.