PŘÍBRAMSKO/BRDY – Obvodní oddělení Příbram-venkov se již sedm let stará o veřejný pořádek ve středočeské části Chráněné krajinné oblasti Brdy s rozlohou kolem 175 km2. V práci jim proto často pomáhají například terénní vozidla, čtyřkolky a drony.
Loni udělily policejní hlídky v Brdech 363 pokut za porušení režimu vjezdu do chráněné oblasti. Dále zaznamenaly ve 261 případech neoprávněné parkování. Nejvíce pokut rozdaly v září, kdy vrcholí houbařská sezóna. „Někteří občané nevědí, že i když se u lesa nenachází zákazová dopravní značka, nemohou dle zákona o lesích do něj vjíždět, ani v něm motorovými vozidly stát. Ve správním řízení jim pak hrozí pokuta až pět tisíc korun. Řidiči také nesmí zastavit a stát na silniční vegetaci, což jim ukládá zákon o provozu na pozemních komunikacích. Na místě pak mohou policisté uložit pokutu až dva tisíce korun,“ připomíná policejní komisařka prevence Monika Schindlová.
Policisté také řešili v chráněné krajinné oblasti jeden případ táboření s rozdělaným ohněm. Za porušení zákona o lesích hrozí přestupcům ve správním řízení až patnácti tisícová pokuta. Co se týká táboření v lese, tento zákaz platí již mnoho let, tzv. pod širákem však osoby spát mohou, jde o nocování bez přístřešku a samozřejmě nesmí rozdělávat oheň. Další omezení, která v lese platí, například nesmí se rušit klid a ticho, jezdit mimo cesty, odhazovat odpadky, kouřit.
Ve třech případech bylo oznámeno policistům spáchání trestného činu, který se stal v Brdech. Dvakrát šlo o vloupání do vozidla a jednou o krádež nafty z pracovního stroje. Stoprocentní ochrana automobilu před vloupáním neexistuje, ale existují opatření, kterými můžete pravděpodobnost krádeže věcí z vozu snížit. V první řadě je důležité řídit se sloganem „Auto není trezor“ a nenechávat v něm žádné věci – tašky, mobilní telefony, peněženky, navigace, kabelky apod. Mnohdy zlodějům nahrávají sami majitelé či provozovatelé aut tím, že je zapomenou zamknout nebo je sice zabezpečí, ale nezaktivují zabezpečovací zařízení, např. zvukové alarmy.