Na Novém rybníku zavádí vratné kelímky

Vratné kerlímky znají návštěvníci městských akcí, naposledy například při letošním vítání slunovratu.

PŘÍBRAM – Sportovní zařízení města Příbram (SZM) se domluvilo s městem na zapůjčení vratných kelímků do bistra na Nováku. Budou tam používané od pondělí 8. července v každodenním provozu, pro ostatní plastový odpad jsou nově u bistra i v celém areálu rozmístněné koše na plast.

Sportovní zařízení chtějí být ekologičtější. Prvními většími kroky, které pro to dělá, jsou zálohované kelímky a koše na třídění plastu v areálu Nového rybníka. Zálohované plastové kelímky jsou již v Příbrami poměrně běžné na větších, jednorázových akcích a koncertech. Jejich používání v pravidelném, každodenním provozu už tak obvyklé není. „Kelímky budeme mít na tuto sezónu zapůjčené, příští léto, pokud se systém osvědčí, bychom chtěli vlastní, s vlastním designem,“ uvedl ředitel SZM Příbram Jan Slaba.

Foto. SZM Příbram

Vratné kelímky o objemu půl litru budou v bistru k dispozici na všechny čepované nápoje o objemu 0,3 a 0,5 l. Každý z nich je zálohovaný částkou 50 korun, kdy zákazník platí pouze poprvé, poté kelímky jen vyměňuje a až kelímek bude chtít vrátit, dostane 50 Kč nazpět. „V současné době jednáme i o vratných kelímcích na teplé nápoje, tedy kávu a čaj. Systém zálohování a vracení by byl stejný,“ doplnil Slaba.

K zavedení vratných kelímků do každodenního provozu je potřeba splňovat některá specifická kritéria a podmínky, jako jsou například: způsob mytí (vlastní x externí), vysychání, skladování atd. „Čekali jsme na stanovisko Krajské hygienické stanice Středočeského kraje, zda nám námi navrhovaný koncept schválí,“ konstatoval ředitel SZM.

Foto: SZM Příbram

U bistra i v celém areálu Nového rybníka byly nově instalované také koše na plast, které jsou řádně označené. Technické služby dodaly do areálu kontejner na tento druh odpadu, kam vytříděný plast poputuje. „S tříděním to není tak jednoduché, jak si lidé často myslí. Například, aby se dal třídit papír, nesmí být mastný či znečištěný a takový papír se u bistra najde jen stěží. Proto jsme prozatím začali jen s tříděním plastů, i tady jsou ale pravidla podobně přísná,“ vysvětlil Slaba. Do žlutých košů a kontejnerů patří pouze vyprázdněné kelímky a PET lahve, čisté sáčky a igelitové tašky, plastové jednorázové nádobí, které ale musí být pečlivě zbavené zbytků jídla a mastnoty.

Sportovní zařízení města Příbram spolupracuje ve věcech třídění odpadu se společností EKOKOM. V rámci této spolupráce jsou v jednání i osvětové akce pro děti i dospělé přímo v areálu Nového rybníka.

 

Komentáře