PŘÍBRAM – Hornické muzeum před koncem roku opět po dvouleté přestávce, vynucené covidem, přivítalo svého 100 000 návštěvníka. Zároveň také představilo knihu Uranová Příbram, jež mapuje období těžby uranu na Příbramsku.
Vítat v prosinci stotisícího návštěvníka bylo před vypuknutím pandemie covidu už téměř pravidlem. Hornické muzeum proto o to víc uvítalo letos opět svého stotisícího návštěvníka. Stala se jím Maruška, žačka první třídy ze základní školy v Dobříši. Společně se spolužáky a jejich učitelkami se přijela podívat na vánoční program muzea Šichta v Prokopské štole. Vedle ředitele muzea Josefa Velfla ji přivítali také příbramský místostarosta Vladimír Karpíšek, středočeská hejtmanka Petra Pecková, krajský radní pro kulturu a cestovní ruch Václav Švenda či ředitel státního podniku Diamo Zbyněk Skála a další, kteří jí předali i malé dárečky.
Po té následoval slavnostní křest knihy Uranová Příbram. Tu napsali společně s kolektivem autorů ředitel muzea Josef Velfl a geolog Václav Cílek, známý popularizátor vědy. Kniha zachycuje celé období těžby uranu na Příbramsku a s ní spojené osudy a vzpomínky lidí, kteří se na těžbě a práci v uranových dolech podíleli a samozřejmě nechybí ani bohatá fotodokumentace. „Byla to pro mě velká výzva. Nikdy předtím jsem s takhle velkým kolektivem autorů a navíc z různých oborů nepracoval a už se to asi nikdy opakovat nebude,“ shrnul své dojmy z práce na knize při jejím křtu ředitel muzea Josef Velfl.
Během diskuze se neopomnělo ani na fakt, že těžba uranu de facto ovlivnila téměř všechny obyvatele Příbrami a okolí. „Téměř každá rodina v Příbrami nebo na Příbramsku byla s tou těžbou nějak spjatá. Ať už, že člen rodiny byl horníkem nebo pracoval v dalších provozech, které k dolům patřily,“ připomněl příbramský místostarosta Vladimír Karpíšek.
Jak ukázala jen samotná fronta přítomných, jež si nechali knihu od autorů podepsat, je a bude o tento titul velký zájem. „Tuto knížku vidím trochu i jakousi rehabilitaci, protože o uranových dolech se většinou mluvilo jen ve spojení se Sovětským svazem a radioaktivitou, takže o nich málokdo řekl něco pěkného v posledních dvou třech desetiletích a my se prostřednictvím té knihy snažíme ukázat, že Příbram byla světové ložisko a i například ty dosažené hloubky a podobně byly dokonce světovým fenoménem,“ míní geolog Václav Cílek s tím, že podobná kniha o uranu neexistuje. Zájem o ní dokládá Cílek slovy: „Vypadá to, že bude muset být dotisk, protože v současné době je kniha už po distribucích.“
Kmotrou knihy se stala středočeská hejtmanka Petra Pecková, která ji pokřtila hornickou švancarou a to mimo jiné i proto, že Středočeský kraj se finančně na vzniku této publikace podílel.