Město chystá regulaci vizuálního smogu

PŘÍBRAM – Pokud se pohybujete naším městem neubráníte se pohledu na různé druhy reklam lákající nás na různé zboží či služby. Mnohdy jsou reklamy nevkusné a navíc umístěné na nevhodných místech a navozují tak pocit vizuálního smogu.

Proto představitelé měst nyní častěji zvažují regulaci reklamy a vytvoření manuálu reklamy a označení provozoven. Takový dokument nenařizuje jak musí vizuální prezentace vypadat, ale snaží se podat podnikatelům ve svém městě doporučení skrze dobré příklady a motivovat je k přemýšlení o jiných kvalitních způsobech sebeprezentací.

Podobná situace je i v Příbrami, kde se na město obrátili někteří občané, aby se situace s virtuálním smogem také začala řešit. „Neuvažuje zastupitelstvo o vyhlášce o regulaci vizuálního smogu, který je ve formě reklamních cedulí rozmístěn všude po městě,“ napsal v úvodu Tomáš Dropa. „Jsou nadbytečné a zbytečné, město vypadá jak v 90. letech. Všimne si snad někdo cedule umístěné v pěti metrech na pouliční lampě, že do Kauflandu je to pořád rovně,“ doplnil Dropa ve své žádosti adresované místostarostovi Martinu Buršíkovi

Místostarosta připustil, že takzvaný vizuální smog v podobě reklam a poutačů nebyl nikdy na městském úřadě systematicky řešen. Podněty od občanů jsou podle něj jedním z důvodů pro zavedení pracovní skupiny, která by se tímto problémem zabývala.

„V současnosti zpracováváme postup jednotlivých kroků pro systematické odstraňování vizuálního smogu z města. Jakmile bude stanoven postup, pracovní skupina se bude pravidelně zabývat podněty. Na základě rozhodnutí starosty města nebo rady města bude poté nařízeno odstranění těchto vad odpovědným odborům a příspěvkovým organizacím,“ uvedl k tomu místostarosta Martin Buršík.

Regulaci vizuálního smogu vyhláškou například regulují ve městě Benešově v Brně či Ostravě. V Příbrami by jsme se podobné regulace mohly dočkat v příštím roce. „Zavedení fungování tohoto postupu lze očekávat od 1.1.2020,“ doplnil Martin Buršík

Komentáře