LEŠETICE – V Památníku Vojna žáci a studenti základních a středních škol z Příbramska koncem minulého týdne prezentovali své školní projekty na téma Oběti totalitních režimů. Součástí akce bylo také vystoupení herce Martina Dejdara, představitele Antonína Maděry, hlavní postavy seriálu Zdivočelá země, který nyní reprízuje Česká televize.
Právě představitel bývalého letce a politického vězně Antonína Maděry, Martin Dejdar nám poskytl nejen na toto téma krátký rozhovor.
Četl jste dva dopisy politických vězňů, vybíral jste je sám, nebo je vybrali pořadatelé akce?
Vybrali je organizátoři, nicméně já mám k tomuto tématu velmi blízký a emotivní vztah. Tady v lágru Vojna jsem strávil při natáčení Zdivočelé země nějaký čas. Velmi dobře jsem se znal s Frantou Zahrádkou, kterého jsem měl strašně rád a který už bohužel není mezi námi, ač je zázrak, že se dožil tak vysokého věku, vzhledem k tomu, co všechno tady prožil.
Nabídku na účast jste přijal okamžitě, nebo jste váhal?
Ne, vůbec ani minutu.
Zajímal jste i po natáčení Zdivočelé země i dál o téma politických vězňů?
Do té doby jsem o tom věděl minimum a díky Zdivočelé zemi jsem o tom vůbec něco dověděl a děkuji za to, že jsem se mohl potkat s lidmi, kteří to všechno prožili, to bylo asi to nejlepší, co se mi mohlo stát, že jsem měl možnost poznat a poslouchat lidi, kteří to celé prožili.
V současné době je skoro jisté, že téměř třicet let po Sametové revoluci budeme mít komunisty opět u moci, jak se na to díváte vy, nejen jako představitel Antonína Maděry?
S hrůzou, s šokem a mám pocit, že jsem ve snu, nemůžu uvěřit, že polovina národa by byla schopná to akceptovat. Podle toho koho lidi volí… to jsou bolševičtí papalášové, jeden vedle druhého, kteří se snaží splácat nějaký nesmysl jen proto, aby byli u vlády, strany s šesti procenty se dohadují o tom, kolik budou mít ministrů a to všechno jim musej posvětit komouši, dyť je to zrůdný… je to zrůdná doba. Jsme opět Zdivočelá země… Totálně zdivočelá země.
Poslední dobou se také mluví o tom, že ve školách se málo učí moderní dějiny, jak se na to díváte vy?
Dvacáté století je vůbec nejdůležitější pro českou zemi, to by měli mladí znát. Samozřejmě je dobré znát i ty starší dějiny, ale data si dnes každý vygoogluje, ale to období od roku 1918 to je podle mě nejdůležitější období této země, protože právě toto období bylo tolikrát překroucené. Víte, já nechápu, když například uspěje nějaký sportovec, tak se všude píše „přepište dějiny“, co to je za kravinu? Dějiny se přepisují jen proto, aby se změnily reálie, aby se změnila pravda… Sáblíková vyhraje a my hned přepisujeme dějiny a to je právě proto, jak se tady s historií nakládalo, tady se přepisovaly dějiny a každému to bylo úplně jedno. Jsem moc rád, že tato akce je věnovaná mladým lidem a jejich tvorbě, protože tam to začíná, mladí musí vědět, co jsou komunisti, komunistický režim a diktatura. Oni už to nevědí a zaplať pánbů, že to nezažili, ale to podhoubí tady pořád je. A tomu se musí udělat přítrž a já v ty mladý věřím.
Zdivočelá země se kromě lágru Vojna točila i v Radíči na Sedlčansku nebo přímo v Příbrami, byl jste se po natáčení na těch místech někdy podívat?
Ne. Bohužel nemám příležitost, ale sleduji Zdivočelou zemi opět v televizi každou neděli.
Pokud byste dostal někdy podobnou nabídku na takovou roli, šel byste do toho?
Okamžitě.
Děkuji za rozhovor.