DOBŘÍŠ – Dobříšský místostarosta a provozně-ekonomický náměstek příbramské nemocnice Tomáš Hadžega je lídrem kandidátky sociální demokracie do podzimních komunálních voleb, proto jsme ho požádali o rozhovor nejen k jeho působení ve vedení města.
Zeptali jsme se ho, jak vidí končící volební období a s čím půjde do toho příštího. Zajímalo nás také, do jaké míry vstup do politiky ovlivnil jeho soukromý život a co na něj říkají jeho nejbližší.
Co se podle vás za uplynulé čtyři roky na Dobříši povedlo a co naopak ne?
Úplně spokojený nejsem, plánů bylo hodně a ne úplně všechny se podařily. Podle mě se na tom podepsalo především to, že mnoho z těch dobrých myšlenek a plánů nebylo dostatečně připraveno a to zejména projekčně. Bez dostatečně připraveného projektu to zkrátka příliš nejde. Nedá se říci, že by se neudělalo nic, ale mohlo těch věcí být mnohem víc.
Máte nějaký konkrétní příklad?
Všichni jsme měli v programech odstranění ruiny dobříšského kina a místo ní vybudovat něco smysluplného a to se bohužel nepovedlo. Nepodařilo se to proto, že když už byly připravené projekty pro Spolkový dům, tak se zvedla vlna kritiky od části obyvatel města a celý projekt se začal předělávat, čímž se opět o několik let odložil. Já z toho velkou radost nemám. Přispěl k tomu také fakt, že vedení města, ke kterému patřím, bylo postavené ze čtyř politických subjektů a už to samo o sobě komplikovalo některá jednání.
Co byste vy osobně v budově bývalého kina preferoval?
Osobně se postupně přikláním k tomu, aby se do bývalého kina přestěhovala knihovna, mimo jiné i z důvodu, že se snažím dívat dál dopředu a že v rámci nové budovy, pokud bude pod správou knihovny, bude všechno určitě fungovat. Ale přál bych si, aby se do toho projektu podařilo aspoň částečně zakomponovat i spolkovou činnost včetně promítání kina, což na Dobříši chybí. Zkrátka asi by nebylo úplně dobře, kdyby v bývalém kině byla z 99 % jen knihovna.
Vedle bývalého kina je dalším z problémů města i zimní stadion, jak to s ním vidíte do budoucna?
Současné vedení města se zimním stadionem počítá a chce ho revitalizovat. Bývalé vedení město ho zavřelo s tím, že jeho provoz je pro město neekonomický, ale tento názor jsme přehodnotili. Důkazem toho je, že poslední dvě sezóny zimní stadion fungoval, i když trochu provizorně. V současné podobě může fungovat jen v určitých klimatických podmínkách. Podařilo se nám na něj získat dotaci na výměnu technologie. Ovšem jedna věc je výměna technologie a druhá je zastřešení a v podstatě celková rekonstrukce zimního stadionu. Výměna technologie by měla vyjít na částku kolem 25 miliónů. Z toho by asi 15 miliónů korun měla pokrýt dotace od státu. Ovšem zastřešení a celková rekonstrukce by vyšla asi na 80 miliónů. Vzhledem k tomu, jak se všechno komplikuje, bude rozumnější zahájit rekonstrukci až na jaře 2019, aby nebylo zrušeno bruslení v letošní zimě.
Dalším poměrně diskutovaným tématem je Mírové náměstí, jak to s ním v současné době vypadá?
Náměstí na Dobříši bylo, je a bude velkým problémem, protože je viditelné a ze strany občanů velmi sledované. Podstatné je, že přes něj vede hlavní silniční tah městem. Kromě toho je problém náměstí okořeněn problémem umístění panelů na pozemky soukromého vlastníka z Milína. Já s ním dlouhodobě komunikuji a snažím se to nějak vyřešit, ale zatím jsem nebyl úspěšný. Ta jednání nejsou ještě zdaleka u konce a variant řešení je několik. Co se týká samotné dopravy a komunikace na náměstí, tak ta je krajská, takže vždy v případě práce na ní bude město muset jednat s krajem. Co se týká samotného náměstí, pracujeme na projektové dokumentaci jeho úpravy. Při přípravě projektu jsme se pokoušeli přesunout autobusy právě na hlavní silniční tah, aby náměstí bylo skutečně náměstí, ale bohužel se nám to nepovedlo, protože tento návrh narazil především na nesouhlasné stanovisko policie, podle které by přesun autobusů výrazně ohrozil chodce. Ale podařilo se nám aspoň plochu náměstí předláždit a v současné době je jeho plocha rovná a zmizely z ní ty obrovské díry a kaluže. Projekt úpravy náměstí musí určitě pokračovat, protože náměstí je výkladní skříní města a mělo by být hezké.
Před časem z rady města odstoupil váš spolustraník Stanislav Holobrada, neuvažoval jste o podobném kroku?
Neuvažoval, jak už jsem řekl, situace v radě i v zastupitelstvu není úplně jednoduchá, ale k odstoupení jsem se nerozhodl z několika důvodů. Tím prvním je, že jsem zvyklý to, co začnu i dokončit, druhá věc je, že si myslím, že je potřeba v radě dát najevo nesouhlas s věcmi, které se mi nelíbí a pro ty já ruku nezvednu. V okamžiku, kdy bych radu města opustil, tak už bych neměl šanci do toho zasáhnout. Třetím důvodem bylo, že se chci pokusit o angažmá ve vedení města i v příštím volebním období, udělám pro to, co budu umět a moct, a takhle nevypadnu ze současného dění na radnici, což bych pak v případě zvolení musel zpětně zjišťovat.
Jak se na vaše politické angažmá dívá manželka a rodina?
Moje žena velmi nesouhlasí s tím, že se angažuji v komunální politice a nemá z toho vůbec žádnou radost. Samozřejmě, že si občas práci přinesu i domů, protože když v radě projednáváme 38 bodů, tak musím všechny podklady k jednotlivým bodům přečíst a to bohužel část ze soukromého života ukrajuje. Navíc moje manželka poměrně těžce nese, když mi někdo nadává, ale všem se zkrátka nezavděčíte, i kdybyste sebevíc chtěli. Proto útoky na mou osobu moje rodina nese těžce, ale já jsem se s tím už smířil a naučil žít.
Většina politiků má takový stihomam, kdy sledují, co o nich kdo napsal v novinách nebo sociálních sítích, potkalo vás to taky?
Snažím se tomu bránit, protože nežiji stoprocentně každý den politikou, potřebuji také nějaký čas na odpočinek, navíc k funkci místostarosty ještě chodím do práce a moje zaměstnání není úplně jednoduché. Mám na starosti provoz a ekonomiku příbramské nemocnice. Musím se tedy intenzivně věnovat zaměstnání a snažím se komunální politiku nevnímat tak úporně. Samozřejmě že se občas na Facebook podívám a snažím se tam i třeba něco napsat, ale rozhodně nežiji jenom tím.
S veřejností ale politik nekomunikuje jen prostřednictvím médií nebo sociálních sítí, můžete jako komunální politik zajít na Dobříši i normálně na pivo do hospody, nebo jakmile někam přijdete, tak se na vás valí stížnosti, co je kde potřeba udělat?
Občas na pivo zajdu a myslím si, že ta situace je vcelku poklidná. Pokud se mnou někdo chce řešit nějaký problém, tak ho většinou řeší mimo rámec restaurace. V hospodě se spíš bavíme o celostátní politice, o fotbale a o ženách…
Najdete si při práci místostarosty i náměstka v příbramské nemocnici i na nějaké koníčky?
Samozřejmě. Baví mě sportování, jezdím na kole, v rámci nemocnice chodíme na fotbal, snažím se provozovat turistiku, pokud to jde, mám rád i tenis, i když v poslední době ho hraji čím dál méně. Snažím se co nejvíce času trávit s vnoučaty a samozřejmě celou rodinou. Táhne mě to také k vodě, proto jsem si pořídil malou lodičku na Vltavě a doufám, že na ni budu mít trochu času.
Děkuji za rozhovor.