PŘÍBRAMSKO – Jízdu na zasněžených vozovkách nezvládlo na Příbramsku několik řidičů a havarovalo. Po smyku na silnici pokryté sněhem následně narazili motoristé například do svodidel, zábradlí, stromu, auta před sebou či silničního příkopu.
Jen cestou z Příbrami do Vysokého Chlumce přes Kamýk nad Vltavou byly ve středu dopoledne k vidění tři osobní vozy v příkopech u silnice. Nicméně silnice, ulice i chodníky ať už v samotné Příbrami i za městem i přes několikadenní sněžení příliš udržované nejsou.
Každoročně dochází s prvním větším sněžením ke zvýšenému počtu dopravních nehod. Chvíli některým řidičům trvá, než si na nové podmínky zvyknou a zvládnou jízdu na namrzlých a zasněžených komunikacích. „V zimním nečase se automobil chová úplně jinak, než je tomu v létě. Více hrozí smyk a také se prodlužuje brzdná dráha. Těmto rizikům je potřeba přizpůsobit styl jízdy. Šoféři by měli jezdit pomaleji, harmonicky a plynule, plně se věnovat řízení a soustředit se hlavně při brzdění a zatáčení,“ připomíná příbramská policejní komisařka prevence Monika Schindlová s tím, že i lehké sešlápnutí brzdy může být nebezpečné, když není před vozidlem dostatek místa, proto je nutné dodržovat bezpečné rozestupy. Na mokré vozovce měl být rozestup mezi vozy třikrát větší než na suché silnici. Samozřejmostí je použití zimních pneumatik s dostatečnou hloubkou dezénu, a to minimálně 4 mm, mají lepší stabilitu při průjezdu zatáčkou a poskytují maximální přilnavost.
Ještě před jízdou řidiči nesmí zapomínat odstranit z auta veškerý sníh a námrazu. Neomezený výhled z vozidla je zásadní prioritou. „Sníh a led z kapoty či střechy se může za jízdy nebo pří brzdění uvolnit a omezit viditelnost jak vám, tak i motoristům jedoucím za vámi,“ dodává Schindlová. Doporučuje se také odstranit sněhovou „břečku“ z poklic kol, aby mohla kola správně zatáčet. Před nástupem do vozu je dobré oklepat sníh nalepený na obuvi, protože čím je vyšší vlhkost v jeho interiéru, tím se rychleji zamlžují okna.