Jan Konvalinka: Umístit sloupky nebyl lehký úkol

Názory v rubrice „Váš názor“ se nemusí shodovat s názory redakce.

PŘÍBRAM – Starosta Jan Konvalinka reaguje na kritiku instalace dvou vsuvných sloupků v Pražské ulici.

Až nečekanou míru zájmu vyvolala instalace výsuvných sloupků v Pražské ulici. Kromě kritiky se vyrojila i celá řada spekulací a polopravd, které se pokusím v krátkosti a v podobě otázek a odpovědí uvést na pravou míru.

Proč jste sloupky vůbec osazovali? K čemu jsou dobré?

Vjezd do Pražské ulice je omezený, neboť se jedná o pěší zónu. Pro zásobování a přepravu je tak vymezený určitý časový úsek, kdy mohou vozidla do ulice vjíždět. Mimo tuto dobu má být ulice pro vjezd uzavřená, aby sloužila jako skutečná pěší zóna, tedy oblast bez pohybujících se aut. Dosavadní uzavření řetězy se dlouhodobě jevilo jako nevyhovující. Nešlo ani tak o každodenní odemykání a zamykání, ale o fakt, že v případě nutnosti nemůže do ulice vjet vozidlo IZS, aby jeho posádka v nouzové situaci poskytla pomoc. To se mimochodem stalo před několika málo lety, kdy došlo ke smrtelnému střetu seniora s couvající dodávkou. K dané věci ještě doplním, že instalaci sloupků iniciovala a v radě města prosadila paní radní Vesecká, s jejímž návrhem jsme v rámci vedení města vyslovili souhlas.

Nejsou sloupky umístěny nějak nakřivo? Proč jste k nimi dali ty nevzhledné staré květináče?

Umístit sloupky nebyl lehký úkol. Pod zemí potřebují poměrně dost místa na veškerou technologii a ovládání. Pod povrchem Pražské ulice vede značné množství sítí – kabelové svazky, potrubí atp. Hrálo se v podstatě o každý centimetr tak, aby se kvůli sloupků nemuselo některé vedení složitě a draze překládat. Výsledné polohy sloupků jsou tak doslova vymodleným kompromisem, který po zahrabání a obnově dlažby může vypadat spíše jako ledabylost a neschopnost dílo správně vyměřit. Kritika k jejich poloze je tak v podstatě očekávaná, nicméně se znalostí detailů ne zcela oprávněná.

Co se týče květináčů, tak jejich umístění je plánováno od samého počátku. Mají tvořit bariéru proti objíždění sloupků neukázněnými řidiči. Zároveň mají být bariérou odstranitelnoupro případ, kdy by do Pražské mělo vjíždět nějaké opravdu velké vozidlo. Doplňuji, že umístění sloupků je konzultováno a schváleno HZS. Před zahájením stavby došlo k cvičným průjezdům techniky, aby byla průjezdnost zaručena.

Protože se v případě Pražské ulice jedná o zónu podřízenou památkové ochraně, podléhá vše schválení památkářů. Bohužel teprve až před několika dny jsme obdrželi příslušná stanoviska udávající požadovaný vzhled mobiliáře. Vzhledem k tomu, že se nejedná o zcela standardní a řekněme „konfekční“ typy, bude jejich dodání nějakou dobu trvat. Z toho důvodu jsme přistoupili k dočasné instalaci květináčů náhradních, použitých z jiných částí města, popřípadě uložených v depozitu. Důvodem pro to byla jak kritika z řad veřejnosti, tak fakt, že neukáznění řidiči sloupky začali objíždět.Takže odpověď na otázku zní: Ne, tyhle staré květináče tam nezůstanou. Jsou dočasné.

Není celé dílo předražené? Někteří lidé zejména v diskusích upozorňují na to, že se sloupky dají sehnat levněji.

Příprava a realizace zakázky na instalaci sloupků probíhala dle zákona. Do zakázky se v prvním kole nepřihlásil nikdo. V kole druhém pak jediná firma (Staler, s.r.o.) s nabídkovou cenou 839 292,40 Kč bez DPH, což je o cca 9 tisíc méně, než byla cena stanovená v projektu.

Osobně bych býval byl opravdu rád, kdyby se do zakázky přihlásil někdo s nabídkovou cenou rovnající se těm, kterými diskutující operují na sociálních sítích.

Neuškodí sloupky lidem, kteří v Pražské ulici provozují své obchody?

Neměly by. A to z jednoho prostého důvodu. Jejich efekt pro podnikatele v Pražské ulici je stejný, jaký měly původně osazené řetězy. Sloupky jsou na rozdíl od řetězu bezpečnější pro chodce, pro vozíčkáře nebo maminky s kočárky. Jsou bezpečnější ve vztahu k průjezdu vozidel IZS.

Zdroj: město Příbram

Komentáře