PŘÍBRAM – K letošnímu 140. výročí narození Františka Drtikola pořádá Galerie Františka Drtikola třetí výstavní událost. Po jarních akcích – výstavě Drtikol/Pinkava // Pinkava/Drtikol a digitální rekonstrukci příbramského ateliéru Františka Drtikola ve virtuální realitě od Vojtěcha Radakulana, přichází na řadu Maffie.
Tablo se 75 portréty maffistů se stalo podstatným symbolickým darem T. G. Masarykovi k jeho 70. narozeninám v roce 1920. Obsahuje portréty členů odbojové skupiny z doby Rakouska-Uherska. Maffie (Karel Kramář, Edvard Beneš, Alois Rašín, T.G. Masaryk…) představovala hlavní strukturu tuzemského odboje za Velké války. Její aktéry ateliér Drtikol a spol. zpodobnil v podobě reprezentativních portrétů na základě soupisů hradního kancléře Přemysla Šámala.
V roce 1921 František Drtikol vydal soubor fotografií členů Maffie v exkluzivním provedení. Šámalovy soupisy se neustále rozšiřovaly (v roce 1922 jich bylo již 90) a album fotografií z roku 1921 tak obsahuje již 77 maffistů. Výstavu těchto originálních fotografií a dalších portrétů členů odbojové organizace doplní faksimile policejních fotografií členů Maffie z procesu s „Omladinou“ a dokumentů mapujících protistátní činnost Maffie za Velké války i z doby krátce po vzniku samostatné republiky.
Výstava představí komerční práci portrétního ateliéru Františka Drtikola v širších společenských a historických souvislostech z počátků Československé republiky. Mezi úkoly jejích prvních představitelů patřilo rovněž vytvoření hrdinských příběhů o jejím vzniku a to i prostřednictvím reprezentativní ateliérové fotografie šířené dobovými prostředky. Drtikolovy fotografie neplnily pouze estetickou funkci, ale pomáhaly ustanovovat novou společenskou hierarchii.
Výstava bude zahájena ve čtvrtek 23. listopadu v 17 hodin a potrvá do 11. února 2024. Fotografie pocházejí ze soukromé sbírky a skeny pro faksimile z fondů Archivu Národního muzea v Praze. Projekt podpořilo Ministerstvo kultury ČR, zápůjčky rámů PPF Art. Projekt připravili kurátoři Libor Jůn a Jan Freiberg.