PŘÍBRAM/BYTÍZ – První rok provozu má za sebou výrobně vzdělávací hala v příbramské věznici. Její stavba byla částečně financovaná z tzv. Norských fondů a proto se včera do věznice na její provoz přijeli podívat právě zástupci těchto finančních fondů včele s velvyslancem Norského království v České republice Robertem Kvilem.
Cílem projektu bylo vytvoření podmínek, které napomohou ke zvýšení reintegračních schopností odsouzených. Tedy vybudování především pracovních návyků a zvýšení jejich pracovní kvalifikace. V současné době se v příbramské věznici Bytíz nachází kolem tisícovky odsouzených, ze kterých na několika desítkách pracovišť pracuje kolem 380 z nich.
V hale fungují jak pracovní provozy v podobě například kompletování součástek do interiérů automobilů či rozvodných skříní a dalších součástek, tak i rekvalifikační kurzy pro odsouzené. „Díky vzniku nové haly vznikla pracovní místa pro stovky odsouzených, to jak klasické zaměstnání, rekvalifikační kurzy, tak i rukodělné činnosti, kdy tu funguje například keramická dílna, kde vznikají opravdu pěkná a zajímavá díla,“ popisuje náplň činnosti v rámci nové haly ředitel věznice Jiří Purkart.
Kromě pracovišť jsou součástí věznice i tři záuční kurzy, které odsouzeným nabízejí možnost vzdělávání v oborech kuchař, číšník a základy práce na PC. „Tímto jim chce pomoci otevřít dveře k životu po výkonu trestu, aby si mohli sami nebo s naší pomocí sehnat práci. V některých případech se nám dokonce podaří zaměstnat odsouzené po skončení trestu v těch firmách, které s námi spolupracují,“ vysvětluje Jiří Purkart.
Jeden z těchto rekvalifikačních kurzů absolvoval, s jejich pomocí si ve věznici našel práci, i devětadvacetiletý Jakub. „Pracuji v potravinářském průmyslu, konkrétně v pekárně, kde dělám housky a sladké pečivo,“ říká s tím, že také podílel v rámci pracovního zařazení i na opravě Nového rybníku, kde pomáhal jak opravovat hráze, tak třeba opravoval lavičky nebo vyřezával dřevěné plastiky, protože je původně vyučený truhlář.