FOTOGALERIE: Školáci představili svoje projekty o totalitě

V programu s dopisy politických vězňů vystoupil i představitel Antonína Maděry herec Martin Dejdar

LEŠETICE  – Včera se v areálu bývalého lágru pro politické vězně Vojna v Lešeticích u Příbrami sešlo několik dětí ze základních a středních škol za Příbramska, aby představily výsledky svých školních projektů na téma „Oběti totalitních režimů“.

Akce se konala při příležitosti Dne památky obětí komunismu, který byl symbolicky vyhlášen k uctění odkazu významné osobnosti moderní československé historie Milady Horákové, odsouzené komunistickou justicí ve vykonstruovaném monstrprocesu za údajnou velezradu a špionáž k trestu smrti, vykonaném dne 27. června 1950.

Záběr a rozmanitost jednotlivých projektů byla opravdu široká. Ve většině případu se jednalo o videa, video prezentace a nejrůznější literární útvary s tématikou politických vězňů s tématikou jak politických vězňů, osoby Milady Horákové, ale také okupace vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968, ale také s tématem nacistické okupace naší republiky za 2. světové války. Ovšem k vidění byly i takové rarity jako například věnce v e státních barvách nebo „republikový“ dort studentů z příbramské střední integrované školy. „Tuto akci velmi vítám, je potřeba si připomínat minulost a temné stránky totalitního režimu a těší mě, že tu mnoho mladých lidí a doufám, že i díky práci na svých projektech nedopustí, aby se nějaký totalitní režim u nás opět dostal k moci,“ uvedl příbramský místostarosta Václav Švenda, který se akce zúčastnil jako zástupce zřizovatele základních škol. 

Součástí programu bylo i vystoupení herce Martina Dejdara, který přečetl přítomným dvě dopisy politických vězňů. Jeho přítomnost nebyla náhodná, neboť před lety v prostorách Patníku Vojna natáčel část druhé řady seriálu Zdivočelá země. „Mladí lidé musí vědět, co jsou komunisté zač, co je komunistický režim a jejich diktatura. Jsem rád, že je tato akce věnována mladým lidem a jejich projektům na toto téma,“ řekl přítomným Martin Dejdar.

Součást programu bylo i několik hudebních vystoupení například ZUŠ V. Talicha z Berouna nebo kapely PCHS, která přítomným zazpívala několik písní Karla Kryla. V 16 hodin celý program uzavřela polní mše za oběti nesvobody. „S účastí jsem velice spokojen, je velice cenné, že se do projektu přihlásily jak základní, tak i střední školy a jejich jednotlivé projekty měly široký a pestrý záběr. Za to patří všem zúčastněným školám velké poděkování,“ zhodnotil akci ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl.

 

Komentáře