DUBNO – Doby, kdy v každé vesnici stál ochod Jednoty, jsou už minulostí. Obce ale často řeší, co s prázdnou budovou po těchto obchodech, které bohužel nepřežily boom supermarketů. Naopak jim často chybí nějaké společenské prostory pro činnost spolků či setkávání obyvatel. V Dubně tak přišli s nápadem Obecního domu.
Ten vznikl právě v budově po bývalé prodejně Jednoty, později Coopu, která byla postavena v roce 1983 v akci „Z“ a v roce 2012 ji od firmy Coop Jednota koupila obec a bude sloužit k nejrůznějším společenským a kulturním akcím. Podobně k situaci přistupují i další obce, například před lety v Petrovicích u Sedlčan vznikl Obecní dům s divadelním a společenským sálem z bývalé administrativní budovy tamního JZD. Jaké záměry s novým Obecním domem Dubnu má, to nám prozradil starosta Václav Chmelař.
Dubno otevřelo Obecní dům, k jakým akcím bude především obci sloužit a jak vlastně nápad na jeho vybudování vznikl?
V přízemí jsou prostory Obecního úřadu, Spisovna a dílna s kompletním zázemím. V prvním patře velká Společenská místnost, která může hostit akce různého typu a samostatná kuchyně. Rekonstrukce byla provedena na základě ankety, která variantu „spolkových prostor“ upřednostňovala. Celý projekt byl poměrně rychle realizován a jsem rád, že jsme využili vhodnou dobu pro stavbu, kdy byl ještě materiál a ceny nebyly tak vysoké. Od usnesení zastupitelstva do pátečního slavnostního otevření uplynulo dva a půl roku.
Určitě máte v obci spolky a organizace, budou moci služeb Obecního domu využít a jaký je o něm mezi nimi zájem?
V naší obci zatím působí pouze Sbor dobrovolných hasičů a těm je prostor samozřejmě k dispozici. Byl bych rád a věřím, že vznikne nějaký nový spolek, kterému se nové prostory hodí. Během otevření jsem měl několik dotazů, tak zájem myslím bude.
Jak bude Obecní dům fungovat? Kdo všechno ho může využít a jak bude mít otevřeno?
Na tuto otázku Vám zatím neumím konkrétně odpovědět. Žádosti budeme zřejmě vyhodnocovat individuálně. Chystáme rezervační systém a podmínky teprve připravujeme. V každém případě bude vždy upřednostněna služba či akce pro veřejnost a ne finanční zisk pro Obec.
Stavět v dnešní době není nic snadného, covid i válka na Ukrajině zvedly ceny, museli jste v souvislosti s tímto projektem řešit například zvýšení ceny nebo posun termínu (např. kvůli pandemii covidu)?
Po této stránce jsem maximálně spokojen, protože jsme stavbu zahájili ještě před zdražením stavebních materiálů. Cenu jsme navyšovali pouze z důvodu změn využití přízemních prostor. Když začala válka na Ukrajině, tak jsem měli již hotovo.
Na jakou částku vybudování Obecního domu vyšlo?
Cena včetně vybavení vyšla na 9 milionů korun a celé náklady byly hrazeny z naspořených finančních prostředků obce.
Slavnostní otevření je za Vámi, jakou první oficiální akci Obecní dům bude hostit v nejbližší době?
Ano, slavnostní otevření proběhlo v pátek za vysoké účasti občanů obce a několika pozvaných hostů. Jedním z nich byl i příbramský starosta Mgr. Jan Konvalinka, který při zahájení pochválil podobu a funkčnost našeho domu. První akcí bude 25. dubna Zasedání zastupitelstva a hned druhý den Závěrečný kontrolní den k největší akci v historii obce za 77 milionů korun Sanaci bývalé deponie toxického odpadu po STS Příbram. Je také již domluvena Valná hromada Svazku pro vodovody a kanalizace Příbram a Valná hromada DSO ORP Příbram.