PŘÍBRAMSKO – Obětí podvodníků na internetu se nedávno na Příbramsku stali dva lidé. Pomocí kyberpovodu okradli důvěřivé občany o nemalé částky peněz. Na tuto aktuální vlnu kyberkriminality reagovala místní policejní komisařka prevence, Monika Schindlová, varováním veřejnosti a vyzvala k větší ostražitosti.
V prvním případě se podvodník obrátil na staršího muže, předstírajíc možnost výhodné investice finančních prostředků. Pomocí triku ho přesvědčil, aby investoval částku 150 tisíc korun. Poškozený muž následně tuto částku odeslal a tím o své peníze přišel.
Druhý případ byl zase spojený se zprávou SMS, kterou obdržela žena obsahující odkaz pro přihlášení do své bankovní aplikace. Důvěřivě zadala své přihlašovací údaje, potvrdila ověřovací kód a dokonce schválila i požadované platby na účtech. Když se jí ozval údajný zaměstnanec banky tvrdící, že byl její účet nabourán a peníze jsou v ohrožení, žena následovala jeho rady a souhlasila s přesunem úspor na „bezpečný“ účet. Výsledkem byla ztráta 25 tisíc korun.
„Nejlepší obranou před kyberútoky je osvěta, na nástrahy virtuálního světa je potřeba neustále upozorňovat,“ zdůraznila Monika Schindlová, příbramská policejní komisařka prevence. „Ministerstvo vnitra vydalo brožuru s deseti základními pravidly, jak se chovat na sociálních sítích, určena je zejména pro děti a dospívající.“
Příbramští policisté aktivně pracují na zvyšování povědomí veřejnosti ohledně kyberkriminality v rámci projektu „Mysli, než klikneš“. Na stránce www.bezpecnapribram.cz/kyberkriminalita zveřejňují aktuální podvodné obrázky, které lákají na investování do akcií či kryptoměn, podvržené e-maily zaslané od různých bank svým zákazníkům nebo falešné e-maily zneužívající jména pošty či jiných dopravců.
„#nePINdej! je vzdělávací kampaň, kdy se zájemci hravou formou mohou rychle naučit, jak nenaletět kybernetickým útokům,“ dodala komisařka Schindlová. Odkaz na www.kybertest.cz si od loňského roku vyzkoušelo kolem čtvrt milionu lidí, kteří tak aktivně pracují na zlepšení své kybernetické bezpečnosti.
Příbramské policejní oddělení nyní apeluje na občany, aby byli ostražití a nedůvěřovali podezřelým zprávám a telefonátům, které mohou ohrožovat jejich finanční stabilitu. S růstem kyberkriminality je zvyšování povědomí a vzdělávání veřejnosti klíčovým prvkem ochrany proti těmto rafinovaným podvodům.
Držte se těchto pravidel, aby vaše peníze zůstaly v bezpečí:
– nikdy nepřecházejte do internetového bankovnictví před odkazy zaslané v e-mailech či SMS zprávách,
– nikdy nepotvrzujte platbu, kterou sami neprovádíte,
– nikdy neprozrazujte potvrzovací kódy z SMS zprávy,
– nikdy nejednejte dle nesmyslných pokynů, jako je vklad na údajně zabezpečený účet,
– nikdy neinstalujte neznámé aplikace do telefonu či počítače.