ČR – Už je to tady zas. Ta chvíle, kdy si část populace připadá jako v časové smyčce, druhá část si toho všimne až po týdnu a zbytek si jen potichu zanadává. V noci ze soboty 29. března na neděli 30. března se totiž opět posouvá čas – a to směrem dopředu. Ve 2:00 se rafičky přesunou rovnou na 3:00. Ano, přijdeme o hodinu spánku. Zase.
Ale nepropadejte panice. Změna času se s námi táhne už dlouhá léta, jako jeden z těch zlozvyků, kterého se nikdo neumí zbavit. Každý podzim si při přechodu na zimní čas přidáme hodinu – a někteří noční pracovníci při tom skuhrají, že makají o hodinu déle, ale výplata pořád stejná. No, teď je zase řada na odvetu: pracují o hodinu míň, ale zaplacenou mají celou šichtu. Kdo umí, ten umí.
Letní čas má teoreticky pomáhat šetřit energii, protože se „svítí, když jsme vzhůru“. Jenže dnes, kdy ledky svítí skoro zadarmo a půlka národa stejně čučí do monitoru i po půlnoci, tahle teorie tak trochu kulhá. A co na to říkáme? Inu, čím dál tím častěji zní hlasité: „Tak proč to sakra ještě platí?! Zrušme už konečně střídání letního a zimního času. Neustálé odkládání problém nevyřeší!“
A nejsme v tom sami. Už v roce 2018 si 84 % lidí v EU jasně řeklo, že nechce střídání času. Negativní dopady na zdraví, mizivý energetický přínos, víc nehod… Všechno víme, všechno máme spočítané. Europarlament návrh na zrušení schválil už v roce 2019. Změny měly skončit v roce 2021. A co se stalo? NIC. Zase tu řešíme, jestli si máme přetočit hodinky dopředu nebo dozadu – jak kdyby šlo o nějaký hluboký filozofický problém.
„Takhle má vypadat ‚funkční Evropa blízká lidem‘? Anebo je už i tak jednoduchá věc jako zrušení změny času nad síly Unie?“ uvedl například na sociálních sítích europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.
Co z toho plyne? Zatím nic. Jen si dnes v noci nastavte budíky o hodinu dopředu a připravte se na pondělní ospalost celé republiky. A jestli vám někdo bude tvrdit, že je to pro vaše dobro, zeptejte se ho, jestli má doma ještě zářivku a hodinky na natahování.
A když už se téhle absurdní tradice zatím nezbavíme, aspoň malý tip: zkuste si už v sobotu večer jít lehnout o trochu dřív, i kdyby to mělo znamenat vzdát se jednoho dílu seriálu nebo pozdního scrollování. A v neděli si dejte dopoledne na sluníčku (pokud bude zítra lepší počasí než dnes) – pomůže to tělu líp pochopit, co se to vlastně děje.
Protože ať si říká kdo chce co chce, půlka národa stejně celý týden po změně času ráno vypadá, jako by je někdo praštil polštářem – a to ještě ze špatné strany.