PŘÍBRAM – Od této středy můžete virtuálně vkročit do bytu arcibiskupa Arnošta z Pardubic v příbramském Zámečku a podívat se na jednoho z nejvýznamnějších mužů naší historie.
Historička Věra Smolová a architekt Michal Profant, se společně snažili přiblížit autentickým způsobem Arnoštovo bydlení a myšlení, přičemž se vyhnuli jakýmkoli moderním středověkým klišé.
V této exkluzivní prohlídce můžete objevit každý detail tohoto historického bytu a naslouchat významným slovům, která nám Arnošt zanechal ve své závěti. Věra Smolová, společně s architektem Michalem Profantem, připravili fascinující pohled do minulosti spojený s odborným komentářem, který poskytuje hlubší vhled do historického kontextu. „Přijďte se podívat a poslechnout si třeba i to, co nám Arnošt vzkázal ve své závěti,“ zve širokou věřejnost Věra Smolová.
Galerie Františka Drtikola dnes v 17 hodin představí interdisciplinární projekt na pomezí historie, výtvarného umění, architektury a virtuální reality. Druhou nejstarší budovu v Příbrami Zámeček (Ernestinum) zažijete v předpokládané podobě z doby Arnošta z Pardubic. Interiér středověké tvrze ve virtuální realitě vytváří na základě odborných podkladů Věry Smolové a Michala Profanta Vojtěch Radakulan.
Součástí výstavního projektu bude i nově vytvořená zástěna gotického arkýře Dveře sochaře a řezbáře Jiřího Kobra. Kurátorem je Jan Freiberg, odborná spolupráce: Michal Profant, Věra Smolová. Architekt výstavy a virtuální reality: Vojtěch Radakulan. Umělecká intervence: Jiří Kobr. Hudba do VR: Ba:zel. Projekt vznikl díky dotaci Ministerstva kultury ČR. Nedílnou součástí projektu bude lednový a únorový doprovodný program pro školy. Výstava potrvá do 25.2. 2024
Součástí výstavy bude také 12. prosince od 17 hodin přednáška: Věra Smolová – Adventní setkání s Arnoštem z Pardubic.
Současně se dnes v podvečer také od 17 hodin koná vernisáž výstavy Jiří Kobr – Ještě.
Jiří Kobr je řezbář, sochař, restaurátor a grafik. V prvním patře Galerie Františka Drtikola vystaví kolorované dřevěné plastiky vycházející z křesťanské ikonografie spolu s barevnými dřevoryty na papíře či plátně. Samostatná výstava autora posílí téma výstavy středověkého Ernestina, odehrávající se ve druhém patře galerie. Jak říká autor v rozhovoru s Karlem Oujezdským „náboženská témata dělám z toho důvodu, že mi tam určitý typ lidské situací připadá koncentrován a na starých příbězích jasněji patrný.“ Výstava potrvá do 25.2. 2024
Přijďte se podívat a zažijte spojení historie a architektury, které vám otevře nové perspektivy na dobu, která formovala příbramskou historii.